11 نوامبرArmistice de 1918اخبار روز پاریسدرپاریس چه خبر؟

11 نوامبر سالروز پایان جنگ جهانی اول | Armistice de 1918


11 نوامبر سالروز پایان جنگ جهانی اول | Armistice de 1918 Rating: 5.0 out of 5

11 نوامبر سالروز پایان جنگ جهانی اول

11 نوامبر چه روزی است؟

11 نوامبر سال 1918 در ساعت 11 پیش از ظهر , پیمانی به منظور آتش بس بین متفقین “فرانسه , انگلیس و ایالات متحده آمریکا”و آلمان در جنگ جهانی اول که چهار سال طول کشیده بود، بسته شد.که به منزله پیروزی برای متفقین و شکستی برای آلمان بود. اگر چه به‌طور رسمی آلمان تسلیم نشد. هرچند این آتش‌بس در عمل به شلیک گلوله‌ها پایان داد اما پیمان صلح واقعی پس از شش ماه مذاکره در کنفرانس صلح پاریس و انعقاد معاهده ورسای به دست آمد.

با امضای قرارداد آتش‌بس و اعتراف به شکست از سوی آلمان، جنگ جهانی اول که بیش از پنج میلیون و پانصد هزار نظامی و شش میلیون غیرنظامی کشته داشت پایان یافت و آتش تفنگ‌ها خاموش شد؛ ولی همه‌گیری آنفلوآنزای متعاقب آن که سربازان بازگشتی از جبهه‌ها ویروس آن را باخود به شهرهایشان برده بودند بیش از 20 میلیون انسان را از میان برد.

همه ساله در فرانسه ، این روز نمادین با برگزاری مراسم تجلیل و مراسم ادای احترام به سربازانی که در دفاع از خاک فرانسه و برای فرانسه درگذشته اند جشن گرفته میشود. در شهرها و روستاهای فرانسه حدود 30،000 یادبود جنگی ساخته شده است.

11 نوامبر 2019  و پرده برداری از یادبود کشته شدگان از سال 1963

در روزگذشته 11 نوامبر 2019 در سالروز پایان جنگ جهانی اول در یکصد و یک سال پیش، بعد از 8 سال از مجسمه یادبودی در پارک “parc André Citroën” پاریس رونمایی شد.

11 نوامبر سالروز پایان جنگ جهانی اول | Armistice de 1918

یادبود کشته شدگان در جنگهای برون مرزی به نام morts pour la france

بنایی برای گرامیداشت 549 سرباز فرانسوی است که از سال 1963 تا به امروز در عملیات‌های برون مرزی کشور جان خود را از دست داده‌اند.
این یادبود شامل مجسمه 6 سرباز فرانسوی به گرامیداشت واحد‌های مختلف نظامی فرانسوی است که شامل 5 سرباز مرد و یک سرباز زن میباشد, همچنین در بین انها یک سرباز با چهره آفریقایی هم دیده می شود. مجسمه شش سرباز از جنس برنز بوده و آنها را با چهره‌های مصمم در حالیکه که تابوتی را حمل میکنند که نامرئی است، میبینیم. نام این 549 سرباز بر روی سنگ مرمر حکاکی شده است.

11 نوامبر سالروز پایان جنگ جهانی اول | Armistice de 1918

یادبود کشته شدگان در جنگهای برون مرزی به نام morts pour la france

نام این اثر زیبا و قابل تامل «مردن برای فرانسه» “morts pour la france” است.
امسال نیز مانند هر سال رئیس جمهور در زیر طاق پیروزی واقع در میدان شارل دوگل پاریس (جایی که همیشه آتشی برای «سربازان گمنام» روشن است) ، ادای احترام کرد و شعله انرا شعله ورتر کرد.

11 نوامبر سالروز پایان جنگ جهانی اول | Armistice de 1918

11 novembre 2019 armistice

در 11 نوامبر سال 1963 جنگ 8 ساله ما بین فرانسه و استقلال طلبان الجزایری به پایان رسید، در این جنگ بیش از 25 هزار نظامی فرانسوی کشته‌شدند .
شبکه France 42 آمار گرافیکی از این 549 سرباز ارائه داده است که چه تعدادی و در کدام کشور از چاد گرفته تا لبنان ، از هائیتی تا کنگو ،جان باخته‌اند. رده سنی این سربازان از 29 تا 51 ودرجه نظامی آنها از ژاندارم تا ستوان بوده است.

11 نوامبر سالروز پایان جنگ جهانی اول | Armistice de 1918

آمار سربازان کشته شده در کشورهای مختلف

“آخرین آنها یکی از Ronan Pointeau است ، این سرتیپ جوان که در تاریخ 2 نوامبر در حمله ای که توسط گروه دولت اسلامی انجام شد ، در مالی کشته شد .”

 

منابع :

france24francetvinfo

شما به این مطلب چه امتیازی میدهید؟منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن