آبشارآبشار لاتونآستاراآمار گردشگراخبارسفرسفر شمالطبیغتگیلان

آبشار لاتون، بلندترین آبشار استان گیلان


آبشار لاتون، با ۱۰۵ متر ارتفاع لقب بلندترین آبشار استان گیلان را یدک می‌کشد. این آبشار زیبا که در خود را در مسیر چهار ساعته جنگل‌های آستارا پنهان کرده، یکی از بهترین مقاصد برای تور طبیعت‌گردی است.

 

آستارا را اگرچه بیشتر با بازارهای ارزان قیمتش می‌شناسند، اما اگر اهل گشت و گذار در طبیعت باشید می‌توانید روی این بندر مرزی به‌عنوان یکی از بکرترین مقاصد طبیعتگردی‌تان حساب باز کنید. آستارا با لوندویل، آبشار لاتون و روستاهای بکر و دست نخورده‌ای که دارد، میزبان خوبی برای سفری به یاد ماندنی و یک تجربه منحصر به فرد خواهد بود.

آبشار لاتون، بلندترین آبشار استان گیلان

آبشار لاتون را باید در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل و در روستای کوته کومه جستجو کنید. آبشاری که با ۱۰۵ متر ارتفاع لقب بلندترین آبشار استان گیلان را یدک می‌کشد.

آبشار لاتون، بلندترین آبشار استان گیلان

از لوندویل یک راه فرعی آسفالته به طرف روستای کوته‌کومه وجود دارد که بعد از یک ربع شما را به این روستا می‌رساند. اما از آن به بعد باید به پاهایتان اتکا کنید تا بعد از سه الی چهار ساعت پیاده‌روی از میان جنگل‌ها، صدای آبشار را بشنوید. در حقیقت فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود ۶ کیلومتر است که در زمان طی این مسیر، ارتفاع به طور تدریجی ۷۵۰ متر افزایش پیدا می‌کند.

آبشار لاتون، بلندترین آبشار استان گیلان

ابتدای مسیر از یک دامنه کوهستانی با درختانی جنگلی شروع شده و در ادامه قسمتی از مسیر را نیز در کنار رودخانه طی می‌کنید. در حاشیه رودخانه لوندویل یکی از زیباترین جنگل‌های گیلان با انبوهی از درختان آلو، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در سه فصل از سال، سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند. پس از گذشتن از این جنگل پردرخت، وارد کوهستان و سپس مراتع می‌شوید که به حدفاصل این دو نوع اکوسیستم اصطلاحا اکوتون می گویند.

در این مسیر، باید از تپه‌ها و آبشارهای کوچکی بگذرید که عبور از آنها نیاز به آمادگی بدنی کافی دارد؛ بنابراین توصیه ما به همراهان کجارو این است که چند بار در مسیر توقف کرده و تجدید قوا کنید. در مسیر صعودتان به یک روستای قدیمی متروکه هم برمی‌خورید که آسیو شوان نام دارد. آسیو در زبان تالشی به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است.

آبشار لاتون، بلندترین آبشار استان گیلان

به ۵۰۰ متری آبشار لاتون که برسید، اولیه نشانه‌های آن را به چشم خواهید دید. آبشار لاتون از دامنه‌های شرقی کوه اسپیناس سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه ۱۷ کیلومتری لوندویل می‌رسد. این رودخانه به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در پایان به دریای خزر می‌پیوندد.

اگر برای سفر به این آبشار برنامه‌ریزی کردید، می‌توانید سری هم به قلعه لاتون و قله اسپیناس بزنید. البته به شرطی که اهل کوهنوردی باشید و آمادگی بدنی کافی برای این کار داشته باشید. در نزدیکی آبشار لاتون، پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی، آبگرم معدنی و اتاق‌های کرایه‌ای هم وجود دارد که می‌توانید از آنها برای یک اقامت کوتاه استفاده کنید.

مسیر دسترسی به آبشار لاتون

برای رسیدن به آبشار لاتون، ابتدا باید به شهر لوندویل در مسیر جاده تالش به آستارا بروید، سپس راه فرعی در جهت جنوب را در پیش گرفته و پس از طی چند کیلومتر به روستای کوته کومه برسید . پس از آن باید راه مالرویی به طول تقریبی ۶ کیلو متر را در دل جنگل‌های زیبای منطقه پی بگیرید. پیمایش این مسیر حدود ۴ ساعت به طول خواهد انجامید. برای طی مسیر بهتر است از راهنمایان محلی استفاده کنید تا از مسیر آبشار در جنگل منحرف نشوید.

آبشار لاتون، بلندترین آبشار استان گیلان

بهترین فصل برای سفر به آبشار لاتون

بهار، تابستان و پاییز جنگل‌های آستارا زیبایی مثال زدنی‌ای دارد، اما اگر شرایط آب و هوایی را هم در نظر بگیریم، بهترین فصل برای سفر به آبشار لاتون نیمه اول بهار یا اواخر زمستان است که آب و هوای منطقه معتدل بوده و رطوبت کمتر به صعود آسان شما کمک خواهد کرد.

آبشار لاتون، بلندترین آبشار استان گیلان

آبشار لاتون، بلندترین آبشار استان گیلانمنبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن