جاذبه های طبیعی كویر کاراکالدلیل نام گذاری كویر "کویر کاراکال"قلعه "باقر آباد"کویر کاراکالمقاصد تفریحی کویریمهم ترین برنامه های تور كویر کویر کاراکال یزدیزد

کویر کاراکال جاذبه ی گردشگری استان یزد


کویر یکی از مقاصد جذاب برای گردشگران در فصل پاییز محسوب می شود، از همین رو تورهای گردشگری بسیاری در این حوزه فعالیت می کنند و استقبال بالایی هم از این تورها می شود.

مقاصد تفریحی کویری بسیار وجود دارد که شما می توانید به دیدن رمل های شنی، دریاچه های نمک، آسمان پر ستاره و همه زیبایی های کویر نیز بروید.

کویر کاراکال جاذبه ی گردشگری استان یزد

 کویر کاراکال در یزد از زیباترین مناطق گردشگری در کشور و استان زیبای “یزد” می باشد.کویر کاراکال را با نام کویر صادق آباد هم می شناسند، این کویر از گذشته تاکنون زیستگاه نوعی گربه سان زیبا به نام کاراکال بوده و همین خود دلیل به شهرت رسیدن این کویر در مرکز ایران می باشد.

استان “یزد” در دل “ایران” و در میان کویر مرکزی کشور با آب و هوایی بیابانی و خشک واقع شده است. در این مقاله شما را با یکی از زیباترین کویر های این استان که اغلب کویر نوردان و علاقمندان به کویر آن را به خوبی می شناسند آشنا می کنیم.

با گذشتن از شهر “یزد” به سمت”طبس” و رسیدن به روستای “صادق آباد” می توان سفر و اقامت خود را در کویر “کویر کاراکال” آغاز کنید.

کویری که تا چشم کار می کند زیبایی و سکوت را در پیش چشم هایتان به نمایش می گذارد. محیطی بکر با جاذبه های طبیعی و جانوری کم نظیر. تور کویر کاراکال یزد یکی از پر طرفدارترین تورها در این منطقه می باشد.

دلیل نام گذاری کویر “کویر کاراکال”

کویر کاراکال جاذبه ی گردشگری استان یزدمناطق بسیاری در کشور وجود دارد که با نام های مختلفی شناخته شده هستند. نام هایی که گاهی به دلیل وجود یکی از جاذبه های آن منطقه شناخته شده می شوند.

کویر “کویر کاراکال” در استان “یزد” نیز به وجود یکی از همین جاذبه ها به این نام، نام گذاری شده است. دلیل نام گذاری این کویر زیبا که با نام یکی از زیباترین گونه های حیاط وحش یعنی گربه “کویر کاراکال” هم نام است، نشان از وجود زیستگاه این گونه وحشی در این منطقه می باشد.

کویر کاراکال جاذبه ی گردشگری استان یزد

گربه “کویر کاراکال” یکی از گربه های وحشی موجود در “ایران” می باشد. این گونه زیبا که به دلیل هوش بالا و سرعت و چابکی کم نظیرش به کوچکترین شکارچی سریع در کشور معروف شده است.

گربه ای که بر خلاف دیگر گونه های وحشی در کشور، قابلیت تربیت و خانگی شدن را دارد. گوش های بلند و زیبای این گربه سان بی ارتباط با چابکی آن نمی باشد.

در گذشته این گربه ها را با آموزش دادن به عنوان ابزاری شکاری برای شکار در اختیار می گرفته اند. به دلیل تجمع بالای این نوع گربه سان در این منطقه، این کویر را با نام کویر “کویر کاراکال” می شناسند.

کویر کاراکال جاذبه ی گردشگری استان یزد

از دیگر سرگرمی های گردشگران در این منطقه عکاسی می باشد. ثبت خاطره ها در کویر از زیباترین تصاویر ماندگار برای گردشگران به حساب می آید.

گاهی پرسه زدن در ماسه های کویر و دل زدن به دریای بیابان لحظاتی غیر قابل وصف را به ارمغان می آورد. کمپ های گروهی و خانوادگی در کویر، فضاهایی دوستانه و صمیمی را برای گردشگران به وجود می آورد. شب نشینی های دور حلقه آتش در کویر یکی از مهم ترین برنامه های تور کویر کویر کاراکال یزد می باشد.

خانه شاعر وارسته، “وحشی بافقی”

کویر کاراکال جاذبه ی گردشگری استان یزد یکی از این جاذبه های کم نظیر خانه ای تاریخی که از دوران “قاجاریه” تا کنون زیبایی خود را حفظ کرده است می باشد. خانه “وحشی بافقی” شاعری که در سال 939 قمری در این منطقه چشم به جهان گشود.

این شاعر وارسته که هم زمان با شاه “محمد خدابنده” در این منطقه می زیسته است. خانه ای تاریخی با معماری منحصر به فرد که در این شهر نشان از قدرت معماران در زمان خود را به رخ همگان می کشد.

قلعه “باقر آباد”

کویر کاراکال جاذبه ی گردشگری استان یزددر نزدیکی کویر زیبای “کویر کاراکال” و همجوار با شهر تاریخی “بافق” قلعه ای متعلق به “عبدالرحیم خان” از دوران “قاجار” به یادگار مانده است.

قلعه ای بزرگ و زیبا که پناهگاهی برای مردم در زمان خود بوده است. قلعه ای با بیش از 40 اتاق و چند برج نگهبانی و جایگاهی برای مبارزان و تیر اندازان. ارتفاع بالای این برج که نزدیک به 50 متر می باشد پناهگاهی امن برای مردم و انباری قابل اعتماد برای آذوقه های آن ها بوده است.

کویر کاراکال جاذبه ی گردشگری استان یزد

هم اکنون نیز این بنای تاریخی و منحصر به فرد از پرگردشگرترین جاذبه ها در این استان و در نزدیکی کویر “کویر کاراکال” می باشد.

جاذبه ها در کویر اغلب قابل وصف نمی باشند.

بدون شک هر نقطه از کویر می تواند زیبایی منحصر به فرد خود را داشته باشد. برای اقامت در کویر اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد فصل انتخاب برای سفر می باشد.

کویر با تمام زیبایی های خود به دلیل شرایط جوی خاص خود شب هایی سرد و روزهایی گرم و سوزان دارد. حتما در برنامه های کویر نوردی از لباس کافی و وسایل شخصی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده کنید.منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن