دسته‌ها
رپورتاژ آگهی کارگیک ، یک سایت ایرانی مفید در زمینه خودرو

کارگیک ، یک سایت ایرانی مفید در زمینه خودرو


کارگیک ، یک سایت ایرانی مفید در زمینه خودرو

اگر به حوزه های فنی بخصوص خودرو علاقه مند باشید حتماً تاکنون نام کارگیک (CarGeek.ir) را شنیده اید. کارگیک یک وب سایت و رسانه اینترنتی ایرانی است که اقدام به انتشار رایگان و عمومی انواع آموزش و راهنماهای تعمیرات خودرو بصورت فیلم و PDF و مقاله می کند و مرجع آموزش مکانیک و برق خودرو در ایران است. وب سایت های آموزشی و مفید ایرانی کم نیستند اما کارگیک اولین وب سایتی بود که از حدود ۵سال قبل دسترسی به اطلاعات تخصصی آموزشی در زمینه های فنی خودرو را بدون نیاز به هرگونه ثبت نام یا ثبت مشخصات و بصورت رایگان و مستقیم فراهم کرد.

مخاطبان کارگیک، تعمیرکاران، دانشجویان و اساتید، دانش آموزان و هنرجوهای فنی و حرفه ای و کار و دانش ، قطعه سازان و تولیدکنندگان و مالکان خودرو علاقه مند به جزئیات فنی و تعمیرات خودرو خود هستند.

هزاران صفحه مقالات و مستندات فنی خودروها، صدها ساعت فیلم آموزشی در زمینه تعمیرات ، ویدیوهای جذاب و دیدنی دنیای خودرو ، مباحث مربوط به تقویت و تیونینگ و مطالب مربوط به نقد و بررسی خودروها از جمله محتوی هستند که روی کارگیک بصورت رایگان و مستقیم در اختیار بازدیدکنندگان است.

بجز مقالات و راهنماها و PDF ها، بخش ویدیویی کارگیک نیز بسیار فعال است و از انواع ویدیوهای کوتاه آموزشی تا کلاس ها و دوره های آموزشی جامع ضبط شده روی آن پیدا می شود. ویدیوهای کارگیک در آپارات حدود ۲۰ میلیون بازدید داشته اند که از بسیاری از رسانه های اینترنتی که ویدیو محور و در حقیقت شو اینترنتی هستند نیز بیشتر است.ویدیوهایی که روی کارگیک منتشر می شوند شامل ویدیوهای رسمی آموزشی شرکت ها مثل ایساکو و سایپایدک و ویدیوهای ضبط شده توسط تعمیرکاران و ویدیوهای آموزشی برگزیده و موضوعی و ویدیوهای جمع آوری شده از اینترنت هستند.

بخش های دیگری مثل آزمون آزمایشی آنلاین ، استعلام روزانه قیمت ها ، لیست تولیدکنندگان و توزیع کنندگان لوازم یدکی خودرو و … نیز روی کارگیک وجود دارند که درحال توسعه هستند و هنوز در محوریت فعالیت این رسانه قرار نگرفته اند.

کارگیک بعنوان یک شبکه اطلاع رسانی و آشنایی برای فعالین این حوزه نیز عمل می کند.فعالین مرتبط با حوزه فنی خودرو در بخش آگهی های کارگیک یا گروه بحث و تبادل نظر کارگیک در شبکه های اجتماعی می توانند بصورت رایگان آگهی خدمات و محصولات خود را ثبت کنند و به اطلاع دیگران برسانند. علاوه بر این دوره های آموزشی ، همایش ها ، سمپوزیوم ها ، اخبار و رویدادهای مرتبط با این حوزه هم بصورت روزانه در کانال کارگیک در شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی می شوند.

حدود ۵ سال پیش که هنوز کارگیک در فضای اینترنتی ایران نبود برای تهیه این فایل ها و فیلم ها باید اولاً به این حوزه آشنا بودید تا بدانید از کجا تهیه کنید ، ثانیاً باید قیمت گزافی برای آن ها می پرداختید و ثالثاً خیلی ها برای اینکه کلاس های آموزشی یا تعمیرگاهشان همیشه پرباشد این اطلاعات را مثل اطلاعات محرمانه مخفی می کردند و در اختیار حتی هنرجویان و دانشجویان دوره های مکانیک و برق خودرو قرار نمی دادند.

این رسانه و مسئولین آن البته در این چندسال تنش های زیادی را بابت این انحصار شکنی متقبل شده اند اما بقول مدیر کارگیک : “از هنر ما همین بس که استاد دانشگاهی که آشنایی اولیه ما با وی چندسال پیش درخصوص شکایت از انتشار یکی از جزوات بود امروز بهترین فیلم های آموزشی را تهیه می کند و در اختیار ما قرار می دهد تا بصورت رایگان و عمومی منتشر کنیم.”

وجود سایت هایی مثل کارگیک در حوزه های مختلف می تواند عطش علاقه مندان به جزئیات و مسائل فنی را به مسیر درست هدایت کند و فرهنگ به اشتراک گذاری اطلاعات و دانش را اشاعه دهد.باید یادآور شد اگر یکی از بسیاری مجلات اینترنتی که به ترجمه و انتشار اخبار در این حوزه می پردازند روزی قطع شوند، معمولاً مخاطبین اخبار و جریانات را در سایت و رسانه ای دیگر پیگیری می کنند و معمولاً اخلالی برای کاربران آن ها ایجاد نمی شود و بقول معروف کسی چیزی از دست نداده است، اما سایت هایی مثل کارگیک مرجع و الهام بخش بسیاری از تعمیرکاران و دانشجویان و هنرجویان واساتید برای امورتخصصی روزمره خود هستند و موقعیتی یکتا در بین مخاطبین خود دارند.

کارگیک ، یک سایت ایرانی مفید در زمینه خودرومنبع

۱ دیدگاه دربارهٔ «کارگیک ، یک سایت ایرانی مفید در زمینه خودرو»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *