عمومی

ویزا چیست؟

 سفر به تمامی نقاط جهان اینطور نیست که بتوانید با خرید بلیط هواپیما رفت و برگشت و رزرو در یکی از صد ها و یا هزاران هتل شهر به آن انجام دهید.

ویزا مجوزی است که از طرف اداره مهاجرت یک کشور که کشور مقصد شما میباشد به یک شهروند خارجی داده می شود. این مجوز به مسافر یا مسافران اجازه می دهد در بازه زمانی مشخص وارد کشور مقصد شده و برای مدت محدودی در آن بمانند و پس از آن باید آن کشور را ترک کنند.

ویزا مهر یا برچسبی امضا و مهر شده ای می باشد که بر روی یکی از صفحات پاسپورت مسافر چسبانده می شود.

برای دریافت ویزا هر کشور مدارک متفاوتی لازم است و برای اداره مهاجرت هر کشور برخی مدارک اهمیت بیشتری دارند، با این وجود برای اقدام به دریافت ویزا بهتر است که از افراد متخصص کمک بگیرید.

چرا که در صورت ناقص بودن و ایراد داشتن مدارک، مسافر از طرف سفارت ریجکت می شود و امکان دارد تا 6 ماه اجازه اقدام به دریافت ویزا را نداشته باشد.

انواع ویزا

ویزا ها انواع متفاوتی دارند که بسته به هدف مسافر یکی از آن ها صادر می شود. توجه داشته باشید که برای دریافت هر نوع ویزا مدارک متفاوت نیاز است.

 • ویزا توریستی: این ویزا برای سفر تفریحی صادر می شود.
 • ویزا تحصیلی: این ویزا به متقاضیانی که برای تحصیل در کشوری دیگر اقدام کرده اند صادر می شود.
 • ویزا ملاقات خانواده و اقوام: این ویزا برای بستگان درجه 1 و درجه 2 صادر می شود و مسافر باید از طرف فرد مقیم در کشور مقصد دعوتنامه داشته باشد.

در مدارک دریافت این ویزا نیازی به واچر رزرو هتل خارجی نمی باشد. اما باز هم بهتر است با افراد متخصص در آژانس های مسافرتی مشورت کنید.

 • ویزا تجاری: این ویزا به بازرگانان و تجار برای انجام و رفت و امد های مکرر در یک مدت داده می شود.
 • ویزا کار: این ویزا برای افرادی صادر می شود که قصد کار در کشور مقصد را داشته باشند و به موجب ویزا کاری فرد می تواند در کشور مقصد مشغول به کار شود. البته این ویزا تنها توسط کشورهایی صادر می شود که افرادی را برای کار می پذیرند
 • ویزا ورزشی: این ویزا برای ورزشکاران و مربیان به جهت شرکت در مسابقان و فعالیت های ورزشی صادر می شود.
 • ویزا پزشکی: این ویزا به بیماران و خانواده آن ها داده می شود تا برای درمان به کشور مقصد رفته و پس از بهبود کشور را ترک کنند.

به غیر از موارد گفته شاید با نام های دیگری برای ویزا آشنا شوید، اما باید بدانید که رایج ترین و مهم ترین نوع ویزا ها در بالا آورده شده است.

انواع ویزا براساس تعداد ورود

 1. ویزا سینگل یک بار ورود: این ویزا به مسافر اجازه می دهد که تنها یک بار وارد کشور مقصد شود و پس از خروج دیگر اجازه ورود ندارد و باید دوباره برای دریافت ویزا اقدام کند.
 2. ویزا دابل یا دو بار ورود: همانطور که معلوم است این ویزا به مسافر اجازه می دهد که در مدت زمان مشخص شده دوبار به یک مقصد ورود کند و پس از خروج دوم دیگر اجازه ورود به کشور مقصد را ندارد.
 3. ویزا مالتیپل یا چند بار ورود: دارنده این ویزا اجازه دارد در مدت مشخصی مثلا برای یک سال چندین بار وارد یک کشور شده و خارج شود.
 4. ویزا ترانزیت فرودگاهی: این ویزا بسیار خاص بوده و برای مسافرانی صادر می شود که در طول سفر مجبور به عوض کردن پرواز می شوند، مسافر برای این که بتواند در این کشور بین راهی از هواپیما خارج شود نیاز به ویزا دارد.

ممکن است مسافر با داشتن این ویزا اجازه خروج از فرودگاه را نداشته باشد حتی اگر زمان بین دو پرواز یک روز طول بکشد. در این صورت مسافر می تواند یک شب را در هتل فرودگاه سپری کند. یکی از اصلی ترین کاربرد های فرودگاه این می باشد.

ویزا شنگن چیست؟

منطقه شنگن شامل  کشور زیر می باشد که با دولت های این کشور ها به توافق رسیده اند که شهرونداشنان بدون نیاز به دریافت ویزا به یکدیگر سفر کنند.

این  کشور همگی در قاره اروپا واقع شده اند اما تمامی کشورهای اروپایی عضو اتحادیه شنگن نمی باشند.

 1. فرانسه
 2. آلمان
 3. فنلاند
 4. دانمارک
 5. اتریش
 6. بلژیک
 7. جمهوری چک
 8. استونی
 9. لیتوانی
 10. ایتالیا
 11. ایسلند
 12. لوکزامبورگ
 13. مجارستان
 14. هلند
 15. نروژ
 16. لهستان
 17. مالت
 18. پرتغال
 19. اسلوونی
 20. اسلواکی
 21. اسپانیا
 22. سوئیس
 23. سوئد
 24. لتونی
 25. یونان
 26. لیختن اشتاین

بنابراین شما نیز با دریافت ویزا شنگن از هر کدام از کشورهای عضو می توانید در مدت زمان مشخصی که به شما داده شده به هر کدام از این کشور ها سفر کیند. اما ورود شما باید از کشور باشد که ویزا از آن دریافت کرده اید.

تحریریه‌ ی ما در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی ( رپورتاژ آگهی ) نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن