دسته‌ها
بهترین پارک های تهران بهترین جاهای دیدنی تهران پارک نیلوفر پارک نیلوفر کجاست پارک های تهران پارک های شمال تهران جاذبه های گردشگری طبیعی تهران جذابترین مکان های گردشگری تهران زیباترین پارک های تهران لیست پارک های تهران مکان های دیدنی تهران در شب

معرفی پارک نیلوفر در شمال تهران


پارک نیلوفر یکی از پارک های پایتخت است که در شمال تهران و در محدوده منطقه ۱ قرار گرفته است.

این پارک دارای محدوده درختکاری و محوطه سازی شده است که در دامنه شیبدار کوه خشکچال (بین دارآباد و جمشیدیه) قرار دارد.

تاریخچه پارک نیلوفر

پارک نیلوفر بر روی دامنه‌ کوه‌ های شمالی تهران و درون دره‌ رحمان‌ آباد قرار دارد. این پارک به دلیل ارتفاع زیاد، چشم انداز بسیار زیبایی به تهران دارد و می توانید از آن بالا، تهران را طور دیگری ببینید.

زمین پارک در دهه‌ هفتاد جزیی اراضی دولتی بوده است و در سال ۱۳۷۷، بخشی از قسمت غربی آن به هنرستان محیط زیست اختصاص پیدا کرد که متاسفانه تا به امروز کلاسی در آن تشکیل نشده است.

ساخت این پارک در دهه هشتاد شروع شد و در سال ۱۳۸۷ هجری شمسی با مساحت ۶۰۰۰ مترمربع افتتاح گردید.

البته در سالیان گذشته نیز تغییراتی در پارک ایجاد شده است که می توان به افزایش محدوده پارک به ۹ هکتار، جنگل‌ کاری رحمان‌ آباد و اضافه‌ شدن مسیر‌های پیاده‌ روی در قسمت غربی پارک اشاره کرد.

کوهپیمایی

اگر علاقه مند به ورزش کوهنوردی هستید، می توانید از مسیر دکل های برق که در سمت غربی پارک قرار دارد، استفاده نمایید و کوه پیمایی کوتاهی انجام دهید. انتهای این مسیر به پارک جمشیدیه می رسد. این مسیر نسبت به مسیر ماشین رو بسیار کوتاه‌ تر است.

حیات وحش

به دلیل کوهستانی بودن این پارک امکان رویت حیوانات وحشی مثل روباه، شغال و پرندگان شکاری فراهم است و پتانسیل ایجاد مناطق دانه دهی به پرندگان نیز در آن وجود دارد.

همچنین امکان وجود شغال و سگ‌ های ولگرد به خصوص در ساعات پایانی شب می‌ تواند از خطرات احتمالی باشد. هر چند که گزارشی در این باره ثبت نشده است.

امکانات

از امکانات این پارک می توان به لاچیق و ‌منقل‌ های سیمانی جهت پخت غذا، بوفه، سرویس بهداشتی، مسیرهای پیاده روی، نیمکت، سطل زباله و … اشاره کرد.

دسترسی

آدرس: میدان باهنر (نیاوران)، خیابان باهنر، خیابان دارآباد، انتهای خیابان صبوری.

به دلیل موقعیت جغرافیایی پارک، استفاده از وسیله نقلیه عمومی وسیله‌ بسیار سخت است و استفاده از خودروی شخصی توصیه می شود. اما اگر علاقه مند به استفاده از حمل و نقل عمومی هستید، می توانید از راهنمایی های زیر استفاده نمایید:

اتوبوس: در پایانه تجریش سوار اتوبوس خط تجریش – دارآباد شده و در ایستگاه جنگلبانی پیاده شوید. سپس در ابتدای صبوری سوار تاکسی خط ابتدا به انتهای صبوری شده و در انتهای مسیر پیاده شوید.

تاکسی‌: با سوار شدن به ماشین‌ های خط تجریش – نیاوران – دارآباد در میدان قدس و پیاده شدن در ابتدای خیابان صبوری و سپس استفاده از تاکسی خط ابتدا به انتهای صبوری در ابتدای صبوری و پیاده شدن در انتهای مسیر می‌ توان به بوستان نیلوفر رسید.

مترو: نزدیکترین ایستگاه مترو به پارک ایستگاه اقدسیه واقع در خط ۳ مترو تهران است که با پارک فاصله نسبتا زیادی دارد.

خودروی شخصی: برای رسیدن به پارک می بایست از میدان تجریش وارد خیابان خیابان باهنر شوید، سپس وارد خیابان دارآباد شده و این خیابان را ادامه دهید تا خیابان صبوری برسید. پارک نیلوفر در انتهای این خیابان قرار دارد.

در ادامه نیز جانمایی پارک نیلوفر در نقشه جهت استفاده علاقه مندان آورده شده است.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *