Masoudieh Palaceآدرس عمارت مسعودیهبهترین جاهای دیدنی تهرانجاذبه های گردشگری تاریخی تهرانجذابترین مکان های گردشگری تهرانخانه های تاریخی تهراندیدنی های تهرانعمارت مسعودیهعمارت مسعودیه کجاستعمارت های تهرانگردشگری تهرانمعماری عمارت مسعودیه

معرفی عمارت مسعودیه در مرکز تهران


عمارت مسعودیه یکی از مکان های تاریخی تهران است که در مرکز پایتخت و در محدوده منطقه ۱۲ قرار دارد. این عمارت به دلیل زیبایی خاص و همچنین نزدیکی به جاذبه های تاریخی پایتخت بسیار مورو استقبال علاقه مندان قرار می گیرد و همه روزه افراد زیادی از آن بازدید می کنند.

معرفی عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه یک ساختمان تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در تهران، میدان بهارستان قرار دارد.

این باغ عمارت مسعودیه با دستور مسعود میرزا حاکم اصفهان، ملقب به ظل‌ السلطان فرزند ناصرالدین شاه در سال ۱۲۹۵ هجری قمری در زمینی به وسعت حدود ۴۰۰۰ مترمربع ساخته شده است. در واقع نام این عمارت نیز برگرفته از نام مسعود میرزا به مسعودیه شهرت یافته است.

پیشینه بنا

عمارت مسعودیه در طول سال های عمر خود شاهد وقایع بسیار زیادی بود.

در جریان جنبش مشروطه با توجه به نزدیکی آن به میدان بهارستان و اختلاف ظل السلطان با برادرش مظفر الدین شاه و فرزند او، یکی از پایگاه‌ های مشروطه خواهان و مخالفان محمد علی شاه بود.

در سال ۱۲۸۷ در نزدیکی این عمارت بمبی دست ساز زیر کالسکه محمد علی شاه منفجر شد که بهانه لازم را برای به توپ بستن مجلس دست او داد. پس از واقعه بهارستان، عمارت مسعودیه نیز به همراه خانه ظهیرالدوله و سایر مشروطه خواهان به رگبار بسته شد.

بنای بسیاری از ساختمان‌ های فرهنگی کشور در این عمارت گذاشته شد.

نخستین کتابخانه و موزه ملی ایران جایی در گوشه این عمارت برپا شدند.

در حدود سال‌ های ۱۳۰۴ انجمن معارف با استفاده از یکی از اتاق‌ های آن نخستین کتابخانه رسمی کشور را که پایه اصلی و اولیه کتابخانه ملی بود را گذاشت.

چند سال بعد نیز یکی دیگر از اتاق‌ های آن به عتیقه‌ های باستانی که از گوشه و کنار ایران به دست آمده بود اختصاص یافت و در حقیقت نخستین موزه ایران در آن پایه‌گذاری شد. اشیای عتیقه همین‌ جا در سال ۱۳۱۸ به موزه ملی منتقل شد.

همچنین در فاصله سال‌ های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ هجری شمسی، از عمارت مسعودیه برای مدت کوتاهی به عنوان دانشکده افسری استفاده شده است.

در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی نیز با تفکیک وزارت آموزش و پرورش از فرهنگ و هنر، عمارت مسعودیه به وزارت آموزش و پرورش سپرده شد و نخستین وزارتخانه آموزش و پرورش در آنجا مستقر شد.

عمارت مسعودیه ۲۵ شهریور سال ۱۳۹۰ میزبان پانزدهمین جشن خانه سینما بود.

عمارت ها

عمارت‌ های اصلی عبارتند از: عمارت دیوان خانه، عمارت سفره خانه (وجه تسمیه آن بر حسب قرینه‌ای است که در کاخ گلستان و در جوار تالار سلام کاخ موزه و تالار آیینه است)، حیاط سید جوادی، عمارت سید جوادی، حیاط مشیری، عمارت مشیرالدوله، حیاط خلوت، عمارت حیاط خلوت عمارت سر در پیاده‌ رو، عمارت سر در کالسکه‌ رو، باغ دیوان‌ خانه

معماری

عمارت مسعودیه تهران، باغ لاله ‌زار، باغ نگارستان و باغ سردار ایروانی همه از مکان هایی هستند که در دوره ناصری و در قسمت شمالی حصار شاه طهماسبی تهران احداث شد و مثل سایر باغ های ایرانی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و با نقش‌ و نگارها ایرانی و نیز عناصر معماری فرنگی زینت داده شده است

بر اساس مستندات باقی‌ مانده، این باغ دارای دو قسمت بیرونی و اندرونی می‌ شد که در حال حاضر چیزی از قسمت اندرونی آن باقی نمانده است. قسمت بیرونی مجموعه فعلی، باغ‌ عمارت مسعودیه را تشکیل می‌ دهد.

این بنا توسط معمار استاد شعبان معمار باشی ساخته شده است و از تزیینات به کار رفته در آن می توان به گچبری، کاشی کاری، خطاطی، نقاشی دیواری و … اشاره کرد

عرصه مجموعه به مساحت ۱۵۶۰۰ متر مربع و به صورت زمین کشیده‌ ای در جهت شمال شرقی جنوب غربی و به شکل ذوزنقه است. ضلع شرقی آن ۱۸۸/۵ متر، ضلع غربی ۱۳۸/۵ متر و ضلع جنوبی ۸۶ متر است که زایده‌ ای (حیاط آبدارخانه) در جنوب غربی که چاپخانه آموزش و پرورش در آن قرار دارد.

وجود ۷ کتیبه در این مجموعه تاریخی بر اعتبار و اهمیت آن افزوده است. از این کتیبه ها، یک کتیبه در سردر کالسکه‌ رو قرار دارد و دو کتیبه دیگر در سردر اصلی نصب شده است. همچنین دو کتیبه در عمارت مشیریه و دو کتیبه هم در عمارت دیوان‌ خانه دیده می شود.

ذکر این نکته ضروری است که بعضی از قسمت‌ های این عمارت در حال مرمت و بازسازی است که قطعاً پس از اتمام این کار، به جذابیت‌ های این محل گردشگری اضافه خواهد شد.

ثبت در آثار ملی ایران

این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۹۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ورودی

مبلغ ورودی عمارت مسعودیه ۵۰۰۰ تومان برای هر فرد است.

ساعات بازدید و شماره تماس

ساعات بازدید عمارت مسعودیه همه روزه از ۹ صبح الی ۱۶ عصر می باشد. در تعطیلات رسمی نیز این مکان تعطیل است.

شماره تماس مجموعه نیز ۰۲۱۳۳۹۹۲۰۱۲ می باشد.

مکان های گردشگری اطراف

عمارت مسعودیه در بافت تاریخی تهران قرار دارد و به همین دلیل اطراف آن جاذبه های تاریخی زیادی مانند کاخ موزه نگارستان، عمارت امین السلطان (اتحادیه)، موزه ملی ایران، سردر باغ ملی، پارک شهر و … وجود دارد. پس بهتر است روزی را اختصاص دهید و تمامی جاذبه ها را ببینید.

دسترسی

آدرس: میدان بهارستان، ضلع جنوب غربی، خیابان اکباتان

این مکان تاریخی در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. به همین دلیل دسترسی به وسیله خودروی شخصی کمی سخت است و پیشنهاد ما استفاده از حمل و نقل عمومی است.

برای رسیدن به عمارت مسعودیه راه ساده‌ ای در پیش دارید. اولین راه این است که از طریق خط ۲ مترو به ایستگاه ملت بروید و پس از خروج از ایستگاه در خیابان ملت به خیابان اکباتان بروید. ورودی عمارت مسعودیه در این خیابان قرار دارد. همچنین از ایستگاه مترو بهارستان هم می‌ توانید به ضلع جنوب غربی میدان بهارستان رفته و در خیابان اکباتان به ورودی عمارت مسعودیه برسید، اما راهی نسبتاً طولانی‌ تر را طی خواهید کرد.

همچنین اگر قصد استفاده از اتوبوس را دارید می‌ توانید از اتوبوس‌ هایی که به این میدان تردد می‌ کنند استفاده کنید. از جمله این خطوط اتوبوسرانی می‌ توان به خط میدان بهارستان – میدان جمهوری اشاره کرد.

در زیر نیز نقشه جانمایی عمارت مسعودیه برای علاقه مندان قرار داده شده است.منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن