تالار آئینه ورسایجاذبه های تاریخی فرانسهجاذبه های گردشگری فرانسهراهنمای کامل قضر ورسایقصرهاقصرهای پاریسکاخ ورسایموزه ها

قصر ورسای و باغهای آن : راهنمای کامل بازدید از قصر ورسایقصر ورسای و باغهای آن : راهنمای کامل بازدید از قصر ورسایRating:
5.0 out of
5

کلمه ورسای ” Versailles ” به تنهائی پر از رمز و راز است :

حتی اگر اطلاعات زیادی در مورد قلعه یا قصر افسانه ای فرانسه ندارید ، نام آن به تنهایی در ذهن اکثر مردم تصویری از نمادها و تصاویر شاهانه ، قدرت و ظرافت سلطنتی را به تصویر میکشد.

این همه دلیل بسیار خوبی است:
کاخ ورسای و باغ های آن که عمدتا تحت سلطنت لوئی چهاردهم در اواخر قرن هفدهم توسعه یافته اند ، در زمره زیباترین و عجیب ترینها در جهان هستند و نمایانگر شاهکاری در معماری و محوطه سازی فرانسه هستند. جای تعجب نیست که به عنوان میراث جهانی یونسکو نامگذاری شده باشد. ورسای به عنوان محل سکونت آخرین پادشاه و ملکه فرانسه ، نمادی از اوج انحطاط سلطنتی فرانسه و انتقال پرشور و سکولار این کشور پس قرن ها از سلطنت به جمهوری است.

کاخ ورسای و باغ های آن در فاصله کمتر از یک ساعتی از مرکز پاریس با قطار و ماشین قرار دارند ، ورسای و باغ های آن هر سال حدود 6 میلیون بازدید کننده را به خود جذب می کنند .( درست در رتبه بعدی برج ایفل به عنوان یکی از محبوب ترین جاذبه های فرانسه قرار گرفته است.)

این خصوصاً در ماه های گرم هنگامی که باغ های سرسبز ، گسترده و فواره ها و مجسمه های زیبا به معنای ایده آل است ، می توانید زمان زیادی را برای پیاده روی ، پیک نیک و نمایش های دقیق “آب موزیکال” در خارج از خانه سپری کنید.

خواه یک بازدید کننده باشید که برای اولین بار به دنبال اطلاعات کاربردی برای سفر آینده خود به این قصر زیبا هستید ، یا اینکه می خواهید کمی بیشتر به تاریخ جذاب ورسای بپردازید و نکات برجسته ” le château de Versailles ”  را ببینید ، برای اطلاعات بیشتر متن زیر را مطالعه کنید.

1. آنچه در ورسای باید دید: یک نمای کلی

قصر ورسای و باغهای آن : راهنمای کامل بازدید از قصر ورسای

به خصوص در اولین سفر به کاخ ورسای و باغ های آن ، بازدیدکنندگان غالباً تحت تأثیر عظمت و شکوه آن قرار می گیرند: اولویت در این بازدید چیست؟ چه کاری باید کرد؟ ….

موارد ضروری برای دیدن و انجام در اولین بازدید

ابتدا ، پس از خرید بلیط خود و تهیه راهنمای صوتی رایگان در ورودی اصلی ، از کاخ اصلی بازدید کنید. برای اینکار دو تا سه ساعت زمان اختصاص دهید تا کاخ را کاملاً کاوش کنید ، یا در عرض یکی دو ساعت روی چند اتاق معروف تر تمرکز کنید.

این قلعه وسیع متشکل از 2300 اتاق باریک و برجسته شامل مکان های برجسته ای مانند تالار باشکوه آینه ها ، آپارتمان های کینگ و اتاق سلطنتی ، اپرای رویال ، اتاق های ماری آنتوانت و گالری جنگهاست.

باغها ، چشمه ها و مجسمه ها

اگر بازدید شما از این قصر به خصوص در بهار ، تابستان یا اوایل پاییز است ، پیاده روی طولانی در باغ هایی که توسط آرشیتیک و طراح مشهور منظره و چشم انداز André Le Nôtre طراحی شده ضروری است.

فواره های نفس گیر و متعدد و مجسمه های چشم گیری که استادانه ساخته شده و پارکی که اطراف ورسای را پوشانده است و ارزش تحسین جزئیات را دارد. رزرو بلیط یک نمایش عصرانه را با موسیقی و چراغ های اطراف فواره ها / باغ مجسمه در نظر بگیرید.

Le Grand et Petit Trianon

اگر یک روز کامل را به کاوش در املاک وسیع ورسای اختصاص داده اید ، بازدید از Grand و Petit Trianon را در نظر بگیرید و از انبوه گردشگران بگریزید. این قسمت های خصوصی تر توسط پادشاهان فرانسوی برای فرار از شلوغی و دسیسه های سیاسی زندگی کاخ ساخته شده است – و البته برای آوردن دوستدارانشان. همچنین معماری بدیع آن مشهور است و حتی یک آرام انگلیسی به سبک باغهای انگلیسی در املاک تریانون وجود دارد.

دهکده ملکه “Le hameau de la reine”

سرانجام ، این گوشه جذاب املاک و مستغلات ، مکان مورد علاقه ماری-آنتوانت بود (به غیر از Le Petit Trianon) برای فرار ، و (به طور مفتضحانه) بازی در زندگی روستایی ساده بود.این جذاب ، دلباخته و مبهم از نظر دیزنی است – اما حدود یک ساعت ارزش دیدن را دارد.

2. رفتن به آنجا: قطارها و اتوبوس ها

ساده ترین راه برای رسیدن به ورسای از مرکز پاریس استفاده از RER (قطار مسافری) خط C به ایستگاه Château de Versailles-Rive Gauche است ، و سپس علائم ورودی کاخ را دنبال کنید (10 دقیقه پیاده روی ).

برای بازدیدکنندگان با تحرک محدود ، سوار شدن به اتوبوس می تواند گزینه بهتری باشد. Versailles Express سرویس شاتل است که برج ایفل را به کاخ متصل می کند و از سه شنبه تا یکشنبه در دسترس است.

متناوباً ، خط 171 اتوبوس شهری روزانه از نزدیکی ایستگاه مترو Pont de Sèvres (خط 9) عبور می کند و بازدید کنندگان را به ورودی کاخ نزدیک می کند. این سفر فقط حدود 30 دقیقه طول می کشد.

 

زمان بازگشایی

کاخ و باغ ها در تمام طول سال باز هستند ، اما توجه داشته باشید که ساعات کم و زیاد فصلی وجود دارد.

بین اول آوریل و 31 اکتبر ، کاخ اصلی از سه شنبه تا یکشنبه ، از ساعت 9 صبح تا 6:30 بعد از ظهر باز است. (دوشنبه و اول مه تعطیل است). آخرین بلیط ها در ساعت 5:50 بعد از ظهر فروخته می شوند. و آخرین پذیرش ساعت 6:00 بعد از ظهر است.

Domaine de Trianon همان روزها ، از ساعت 12 ظهر باز است.

این باغها همه روزه از ساعت 8:00 صبح تا 8:30 عصر از جمله دوشنبه ها باز هستند. بلیط جداگانه ای برای باغها ممکن است خریداری شود.

 

نقاط دسترسی

برای ورود به کاخ اصلی ، به حیاط اصلی بروید. اگر قبلاً بلیط چاپی یا الکترونیکی دارید یا واجد شرایط ورود رایگان هستید ، مستقیماً وارد ورودی A شوید. در غیر این صورت به دفتر بلیط واقع در سمت چپ حیاط بروید.

مسیر دسترسی ویژه بازدیدکنندگان با تحرک محدود در نزدیکی دروازه اصلی واقع شده است. سگ های راهنما نیز با داشتن مدارک شناسایی مجاز در محل هستند.

برای دسترسی به Grand یا Petit Trianon ، علائم را از ورودی اصلی دنبال کنید. برای بازدیدکنندگانی که فقط می خواهند از املاک Trianon دیدن کنند یا بازدید خود را از آنجا آغاز کنند ، یک دفتر بلیط جداگانه وجود دارد.

 

بلیط و امتیازات

برای مشاهده لیست فعلی قیمت بلیط و نحوه تهیه آنها ، این صفحه را در وب سایت رسمی ببینید. خرید بلیط بصورت آنلاین بسیار توصیه می شود تا از طولانی شدن صف جلوگیری کنید.

تخفیف / بلیط کاهش یافته به دانشجویان ، افرادی که توانایی تحرک کمتری دارند و راهنمای آنها تعلق می گیرد. ورود برای کلیه بازدیدکنندگان زیر 18 سال و برای شهروندان اتحادیه اروپا زیر 26 سال رایگان است.

تورهای راهنما ، راهنماهای صوتی و نمایشگاه های موقت

در روزهای خاصی برای افراد و گروه ها تورهای راهنمای پارک و باغ های قصر ارائه می شود. برای دیدن لیست کاملی از تورها و قیمت های کنونی ، به علاوه اطلاعاتی در مورد نحوه رزرو ، این صفحه را بررسی کنید.

راهنماهای صوتی برای همه بازدیدکنندگان رایگان است و می توانید آنها را در ورودی اصلی کاخ و همچنین در گالری پایین در نزدیکی آپارتمان های زنان تهیه کنید.

نمایشگاه های موقت و اجراهای موسیقی در ورسای به بازدیدکنندگان علاقه مند می شود کمی بیشتر در تاریخ ، آثار هنری و شخصیت های مهم اطراف کاخ کاوش کنند. نمایش “آبهای موزیکال” در تابستان بسیار محبوب است.

سایر امکانات

امکانات بازدیدکنندگان از ورسای شامل وای فای رایگان ، فروشگاه های هدیه ، کافه ها و رستوران های متعدد ، محل نگهداری چمدان و میزهای تعویض کودک و میزهای اطلاع رسانی است.

 

3. تالار آینه ها: مشهورترین اتاق قصر

قصر ورسای و باغهای آن : راهنمای کامل بازدید از قصر ورسای

Thomas Coex/AFP/Getty Images

تالار آینه در ورسای فرانسه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. هیچ بازدید از ورسای بدون بازدید از تالار چشمگیر آینه ها ، البته مسلماً نمایشی ، کامل نخواهد بود. گالری 73 متری – که اخیراً با شکوه قبلی بازسازی شده است – برای تجسم قدرت ، شکوه و ظرافت سلطنت فرانسه و قدرت نظامی قابل توجه آن طراحی شده است ، دارای 373 آینه است که در اطراف 17 قوس پخش شده است.در زمان ساخت و ساز گالری، آینه از این کالیبر اقلام لوکس در دسترس به چند ممتاز بودند. سقف قوس دار ” Le Brun ” با 30 نقاشی به تصویر کشیده است که قدرت و موفقیت نظامی فرانسه را به تصویر می کشد.

تالار طویل آینه ها مدت ها که برای پذیرش بزرگان و مقامات و برگزاری رویدادهای رسمی مانند توپ و عروسی سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفته است. همچنین تالاری است که معاهده ورسای در سال 1919 امضا شد ، و این به معنای پایان رسمی جنگ جهانی اول بود.

حتماً از اتاق های مجاور و چشمگیر آن مانند اتاق جنگ و اتاق صلح دیدن کنید.

 

4. آپارتمانهای شاه و اتاق سلطنتی , اتاق خواب شاه در کاخ ورسای فرانسه

قصر ورسای و باغهای آن : راهنمای کامل بازدید از قصر ورسای

De Agostini / G. Dagli Orti/Getty

از دیگر نکات برجسته دیوارهای کاخ اصلی ورسای ، آپارتمان های شاه و اتاق های سلطنتی است. خصوصی تر از آپارتمان های رسمی شاه، که عمدتا برای کارهای رسمی استفاده می شدند و بنابراین مجلل هستند ، این آپارتمان ها اندکی درک بیشتری از زندگی روزمره پادشاه لوئی چهاردهم دارند.

سالنی که به عنوان اتاق چشم گاونر ” Salon de l’Œil-de-bœuf ” معروف است مستقیماً به تالار آینه ها و آپارتمان های ملکه منتهی می شود. در حالی که پیش اتاق میز سلطنتی محل مورد علاقه شاه خورشید “roi soleil” برای وعده های غذایی عمومی بود.

اتاق خواب شاه ، به نوبه خود ، اتاقی عظیم است که از سه جا به تالار آینه ها متصل می شود. پادشاه لوئی چهاردهم در آنجا مراسم مفصل “بیدار شدن” و “خوابیدن” را انجام داد و پس از حکمرانی که 72 سال به طول انجامید ، در سال 1715 در اتاق درگذشت.

5. باغ ها ، فواره ها و مجسمه ها: نکات برجسته ای که باید مشاهده کنید

قصر ورسای و باغهای آن : راهنمای کامل بازدید از قصر ورسای

gardens and fountains at Versailles, France

باغ ها و فواره های کاخ Versailles ، فرانسه

پس از بازدید از کاخ اصلی ، به باغ های وسیع و زیبا بروید. این باغ ها توسط لو نوتر “Le Notre” برنامه ریزی و طراحی شده اند و با بوته ها ، شاخ و برگ و درختان برجسته اوج هماهنگی و تقارن دوره رنسانس را نشان می دهند. ده ها نوع گل و درخت در املاک و مستغلات به وفور یافت می شوند ، و فواره ها و مجسمه های بسیار عظیمی به فضای آرامش و آرامش حاکم بر سراسر کشور می افزایند.

اماکن اصلی
باغ ها بسیار گسترده هستند ، بنابراین اگر صبح یا بعد از ظهر کامل برای گشت و گذار در اوقات فراغت ندارید ، تمرکز بر بازدید شما ایده خوبی است.

“چشم انداز بزرگ” “Grande Perspective” بالای باغ ها را می توان از داخل کاخ و تالار آینه ها مشاهده کرد:

با تأمل در “Water Parterre” مرکزی می توان چشم انداز خیره کننده ای از شرق و غرب را در باغهای وسیع – بازی زیبا و متقارن بین فضای سبز ، استخرهای بزرگ آب ، فواره ها و مجسمه سازی فراهم کرد.مسیری که از پای “چشم انداز بزرگ” شروع می شود از جلوی فواره ها و قسمت چمنهای تزئین شده ” Parterre de Latone ” میگذرد تا به کانال آب برسد.

در اطراف پایه کاخ دو مسیر اصلی دیگر یا “پارترس” وجود دارد که هر دو از آب پارترس قابل مشاهده هستند:

 

6. Grand Trianon و Petit Trianon ، کاخ ورسای

قصر ورسای و باغهای آن : راهنمای کامل بازدید از قصر ورسای

Arcades du Grand Trianon, Château de Versailles

از طرف پادشاه خورشید (لوئی چهاردهم) به عنوان اقامتگاه جایگزین در املاک ورسای ساخته شد.

– اقامت گاهی که به وی اجازه می دهد خود را از فشارها و سیاست های زندگی دربار خلاص کند.
– Domaine Trianon یکی از مجلل ترین ، صمیمی ترین و ظریف ترین مکان های ورسای است.

بسیاری از گردشگران به طور کامل از آن غفلت می کنند و آن را به مکانی آرام و کم جمعیت برای کاوش در این ملک تبدیل می کنند.

Grand Trianon ، کاخی با الهام از ایتالیا با سنگ مرمر صورتی ، بازی های تزئینی زیبا و باغ های سرسبز که احساس صمیمیت بیشتری نسبت به آنهایی که در کاخ اصلی قرار دارند احساس می شود ، اینجا محلی است که پادشاه برای ادامه رابطه خود با معشوقه اش ، خانم دو مونتسپان عقب نشینی کرد.

Petit Trianon ، به نوبه خود ، جائی است که ملکه ماری آنتوانت زمان دوری از سلطنت را در آن میگذراند، در کنار “دهکده” بوکولیک .

 

7. هملت ملکه: “دهکده دهقانی” ماری آنتوانت

قصر ورسای و باغهای آن : راهنمای کامل بازدید از قصر ورسای

The Queens Hamlet at Versailles, France

یکی از غیرمعمول ترین اماکن ورسای این پناهگاه گرم است که برای ماری آنتوانت طراحی شده است و بار دیگر مکانی برای خارج شدن از استرس زندگی دربار است.
از سال 1777 ، ملکه دستور تعمیر اساسی ملک تریانون را صادر کرد. وی نخست باغ های انگلیسی را ساخت تا در تضاد با خردگرایی و شکوه باغ های موجود در ورسای قرار گیرد.

او سپس یک “دهکده” را متشکل از یک دهکده مصنوعی – که شاید نمایانگر زندگی معمولی آرامش بخش زندگی مشترک باشد – و یک دریاچه مصنوعی را سفارش داد. از نظر بعضی ها ، هملت تمایل ناخوشایند ملکه را به احساساتی کردن زندگی دهقانی بدون تصدیق رنج افرادش نشان می دهد. از نظر دیگران ، این خجالتی بودن و انزجار از زندگی دربار او را نشان می دهد ، با همه سختگیری ها و خواسته های آن.

امروزه حیوانات مختلف مزرعه ای در محرابی در این دهکده نگهداری می شوند که این امر آن را به مکانی دلپذیر برای پیاده روی مخصوصاً با بازدید کنندگان جوان تبدیل می کند.

8.تاریخ های اصلی و حقایق تاریخی: گذشته ای خیره کننده و تاریک

قصر ورسای و باغهای آن : راهنمای کامل بازدید از قصر ورسای

jardins du château de versailles

نمای داخلی یک سالن بزرگ در کاخ ورسای.

می توان گفت که ورسای نشان دهنده هر دو نقطه اوج و افول ,زمان اوج قدرت و نیز زمان از بین رفتن سلطنت در فرانسه است .

برای اولین بار توسط پادشاه لوئیس سیزدهم به عنوان یک خانه شکار تاسیس شد ، توسط شاه لوئی چهاردهم – که به عنوان پادشاه خورشید نیز شناخته می شود ، به خاطر روش درخشان و قدرتمندی که در آن پادشاه وجود دارد ، شکوه کامل خود را به ارمغان آورد. محبوب بر فرانسه حکومت می کرد.
قبل از سرنگونی انقلاب فرانسه و تصرف ورسای در اوایل دهه 1790 ، این مرکز به عنوان مرکز نمادین و کنونی سلطنت مطلقه تحت سلطنت لوئی شانزدهم کار خواهد کرد.
در اینجا برخی از تاریخ ها و حقایق اصلی آورده شده است:

1623-1624:

شاهزاده جوانی که بعداً پادشاه لویی سیزدهم نامیده می شود ، ورسای را عاشق زیبایی و بازی فراوانش می کند ، یک لژ شکار می کند. وی از سال 1631 شروع به ساخت کاخی در این زمین کرد و در سال 1634 به پایان رسید.

1661:

پادشاه جوان لوئی چهاردهم ، مشتاق تثبیت قدرت سلطنتی در ورسای و انتقال آن از صندلی سنتی خود در پاریس ، ساخت و ساز جاه طلبانه ای را انجام می دهد که تا پایان زندگی او ادامه دارد.
کاخ و باغهایی که امروزه می بینیم عمدتاً حاصل چشم انداز و پشتکار اوست. به ویژه ، وی برای طراحی باغ های مجلل ، چشمه ها و مجسمه های کاخ ، آراسته درخشان آندره لو ناتر را استخدام کرد.

ورسای که حامی پرشور هنر ، فرهنگ و موسیقی بود ، تحت سلطنت سلطان خورشید نه تنها به عنوان مقر قدرت سلطنتی فرانسه شکوفا شد ،بلکه به عنوان مکانی که هنرمندان درخشان مانند نمایشنامه نویس مولیر برای ارائه کارهای خود به دربار می آیند.

1715:

پس از مرگ لوئی چهاردهم ، پسرش ، لوئی پانزدهم ، پسرش سلطنت را در پاریس به طور موقت رها کرد.
پادشاه در سال 1722 به ورسای بازگشت ، و تحت سلطنت او دامنه توسعه بیشتری یافت. در این دوره خانه اپرای رویال به طور قابل توجهی تکمیل شد.
در سال 1757 توسط “Damien  ” یک سو قصد به پادشاه انجام شد. این دوره به دلیل حضور کودک اعجوبه ای به نام ولفگانگ آمادئوس موتسارت که در اینجا بازی می کند نیز قابل توجه است.

1770:

پادشاه آینده لوئی شانزدهم ، که در ورسای متولد شد ، با ماری آنتوانت اتریشی را در خانه اپرای سلطنتی در این ملک ازدواج می کند. آنها در زمان ازدواج به ترتیب 15 و 14 ساله هستند. شاهزاده تاجگذاری خود را به عنوان لوئی شانزدهم در سال 1775 جشن می گیرد.

1789:

در اوج انقلاب فرانسه ، لوئی شانزدهم ، ماری آنتوانت و فرزندان خردسالشان مجبور شدند ورسای را به مقصد پاریس ترک کنند ، جایی که از سلطنت برکنار می شوند (1791) و بعداً توسط گیوتین در میدان کنکورد در سال 1793 اعدام می شوند.

قرن 19:

دیگر جایگاه قدرت سلطنتی یا سلطنتی نیست – ناپلئون اول ترجیح داد از ورسای سلطنت نکند – املاک و مستغلات وارد دوره ای از تغییر شد و سرانجام تحت سلطنت بازسازی به موزه سلطنتی تبدیل شد.

1919:

معاهده ورسای ، پایان دادن به جنگ جهانی اول اما بدون شک کاشت بذرهای “جنگ بزرگ” بعدی در اروپا ، در اینجا امضا شده است.

 

منبع :

tripsavvy

 

مفید و کاربردی

 منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن