عمومی

سوماتروپین چیست؟ چگونه در بدنسازی استفاده می شود؟

دلیل شما برای استفاده از داروی سوماتروپین چیست؟ دارویی که مشابه تستسترون در بدنسازی ست.کوتاهی قد و نارسایی رشد، کمبود هورمون رشد، اختلالات روده ای (سندرم روده کوچک) یا کاهش وزن یا مشکلات مرتبط با HIV. نقش اصلی آن در تحریک رشد بدن، تحریک کبد و سایر بافت ها برای ترشح IGF-1 است. این باعث تمایز و تکثیر مایوبلاست ها می شود. همچنین باعث جذب اسید آمینه و سنتز پروتئین در عضلات و سایر بافتها می شود. این متن، نتایج تحقیقات جدید پزشکان را در مورد داروی سوماتروپین (سوما)- عوارض، بهترین مارک، زمان مصرف و سایر نکات بدنسازی ارائه می دهد.

سوماتروپین چیست؟ چگونه در بدنسازی استفاده می شود؟

نکته مهم: منظور از سوماتروپین همان هورمون رشد انسانی یا HGH می باشد.

هورمون رشد انسانی چیست؟

  • هورمونها تقریبا در همه فعالیتهای مهم بدن نقش دارند.
  • غده های متعددی در بدن وجود دارد که هورمون تولید میکند و غده ی هیپوفیز یکی از مهمترین آنها میباشد.
  • غده هیپوفیز نه تنها فعالیت غده های دیگر را کنترل میکند بلکه مهمترین هورمون بدن یعنی هورمون رشد را هم تولید میکند.
  • غده هیپوفیز در مغز نزدیک هیپوتالاموس قرار گرفته است. این غده هورمونها را در پاسخ به یک مجموعه پیامهای پیچیده از هیپوتالاموس تولید میکند.
  • هورمون رشد انسانی (HGH) بر روی بسیاری از بافتهای سراسر بدن اعمال میشود.
  • این هورمون رشد استخوانها و غضروفهای کودکان و نوجوانان را تحریک میکند.
  • از دیگر عملکردهای آن میتوان به تقویت تولید پروتئین، کمک به مصرف چربی ها، بالا بردن سطح انسولین و بالا بردن سطح قند خون اشاره کرد.

 

اولین استفاده موفقیت آمیز از هورمون رشد انسانی در سال 1958 انجام شد. در آن زمان هورمون رشد از غده ی هیپوفیز استخراج شد. هورمون استخراج شده در درمانهای مختلف موفقیت آمیز بود اما در سال 1985 از سوی سازمان غذادارو بعلت عدم رعایت موازین بهداشتی ممنوع شد.

مدت کوتاهی پس از آن هورمون رشد مصنوعی معرفی شد. این هورمون مانند HGH خالص و طبیعی نبود اما تفاوت آنها تنها 1 مولکول بود. یکسال بعد HGH خالص تولید شد که 191 بقایای آمینواسید داشت. این هورمون رشد سوماتروپین نامیده شد.

سوماتروپین و استفاده در پزشکی

HGH مصنوعی میتواند برای بسیاری از مشکلات پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. سوماتروپین برای کمک به کودکانی که از اختلال رشد رنج میبرند استفاده میشود، همچنین برای بزگسالانی که نقص هورمون رشد دارند هم مفید است. هورمون رشدانسانی معمولا برای افراد مبتلا به اچ آی وی(ایدز) تجویز میشود تا به حفاظت از عضلاتشان کمک کند. علاوه بر آن برای درمان بیماریهای دیگر هم استفاده میشود.

هورمون رشد انسانی در ورزش

سوماتروپین یک هورمون پپتید است که موجب تحریک رشد در بافت سلولی میشود. GH (هورمون رشد) موجب تولید و بازسازی سلولی در سطح بدن میشود. هورمون رشد در قسمتهای زیادی از بدن اثر میگذارد و میتواند منجر به بهبودی کل بدن شود. با اینحال ورزشکاران بندرت از این هورمون به تنهایی استفاده میکنند و معمولا آنرا بهمراه استروئید آنابولیک آندروژن مصرف میکنند.

سوماتروپین و استروئید آنابولیک آندروژن به طرز باورنکردنی با هم کار میکنند. برای مثال بدنسازان حال حاضر حدود 40 کیلوگرم سنگینتر از بدنسازان سالهای قبل هستند. بیش از 35 سال گذشته، هیچ چیز در استروئیدها تغییر نکرده است و میتوانیم فرض کنیم که علت این بهبودی بخاطر استفاده از هورمون رشد انسانی و انسولین بوده است.

 

تاثیر دیگر هورمون رشد، اثر بر متابولیسم است. این اثر در ورزشکاران اهمیت بسیاری زیادی دارد. HGH به شما اجازه میدهد در طول دوره های کم کاری چربی کمتری بسوزاند و مهمتر از آن در زمانهای دیگر چربی بیشتری سوزانده شود. همچنین سوماتروپین با هورمون بسیار مهم دیگر یعنی انسولین تعامل دارد. انسولین مانند فاکتور رشد 1 (IGF-1)، از مهمترین هورمونهای موثر بر سلولهای بدن است. افزایش سطح هورمون رشد موجب افزایش سطح IGF-1 در بدن میشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن