دسته‌ها
سفر و گردشگری

راهنمای سفر برای تجربه یک مسافرت ارزان، ایمن و لذت‌بخش


بیشتر مردم سفر کردن را دوست دارند، اما به‌خاطر نداشتن راهنمای سفر ، زمان یا پول کافی به مسافرت‌های دل‌خواه خود نمی‌روند. برخی از افراد دوست ندارند جای جدیدی را برای سفر تجربه کنند یا اگر مقصد سفر خارج از کشور باشد، ممکن است احساس کنند ندانستن زبان برایشان مسئله‌ساز می‌شود.

عوامل زیاد دیگری هم وجود دارند که ممکن است شما را از سفر مورد علاقه‌تان بازدارند. اما می‌توانید از این موانع عبور کنید و تعطیلات دل‌چسبی را تجربه کنید. ما در این مقاله یک راهنما برای شما فراهم کرده‌ایم تا پاسخ سوالات خود را درباره آمادگی سفر ، برنامه‌ریزی برای سفر و راه‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید سفری ایمن و ارزان داشته باشید، بگیرید.

 

راهنمای سفر با هواپیما

راهنمای سفر برای تجربه یک مسافرت ارزان، ایمن و لذت‌بخش

سفر هوایی تقریباً گران‌ترین نوع سفر است و در بسیاری از موارد مسافت به‌قدری طولانی است که به جز سفر با هواپیما راه دیگری وجود ندارد. اما راهنمای سفر با هواپیما چیزی است که به شما می‌گوید چگونه این هزینه را کاهش دهید و پرواز دل‌چسب‌تری داشته باشید.

 

قانون اول: رزرو پرواز

به‌جز زمان‌هایی که به یک سفر فوری و پیش‌بینی نشده می‌روید، در بقیه موارد لازم است حتماً از 2 یا 3 ماه قبل بلیت خورد را رزرو و از یک ماه قبل خرید خود را نهایی کنید. برخی از خطوط هوایی امکان خرید بلیت حتی تا یک‌سال قبل را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. هرچه به زمان موعد پرواز نزدیک‌تر شوید، بلیت‌ها گران‌تر می‌شوند و این هزینه اضافی و بی‌موردی است که می‌توانید با برنامه‌ریزی، به‌راحتی از آن جلوگیری کنید.

نکته دیگر راهنمای سفر که احتمالاً خودتان هم هنگام خرید یا رزرو بلیت مشاهده کرده‌اید، این است که تهیه بلیت رفت‌وبرگشت با یک‌بار خرید، اقتصادی‌تر و به‌صرفه‌تر است. اگر ابتدا بلیت رفت را بخرید و در پایان سفر از کشور یا شهر مقصد بخواهید بلیت برگشت را تهیه کنید، هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد.

 

قانون دوم: زمان پرواز

اگر می‌توانید سفر خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که پرواز رفت‌وبرگشت شما وسط هفته باشد. اول و آخر هفته شلوغ‌ترین زمان‌های پروازی هستند. چه اشخاصی که به تعطیلات می‌روند و چه اشخاصی که برای کار و تجارت سفر می‌کنند، معمولاً اول و آخر هفته پرواز می‌کنند و این روزها، روزهای اوج شلوغی خطوط هوایی است.

 

قانون سوم: خرید بلیت اکونومی

در این قسمت از راهنما باز هم بحث هزینه مطرح است؛ بلیت اقتصادی بخرید. هرچند صندلی‌های بیزنس هواپیما به‌نظر راحت‌تر می‌رسند و تبلیغات لوکس برخی از ایرلاین‌ها وسوسه‌کننده‌اند، اما می‌توانید پولی را که می‌خواهید برای صندلی‌های بیزنس کلاس بپردازید ذخیره کنید و در طول سفر از آن استفاده کنید. به‌خصوص اگر سفر کوتاهی در پیش دارید، انتخاب صندلی اقتصادی بهترین گزینه است.

 

راهنمای سفر با قطار

راهنمای سفر برای تجربه یک مسافرت ارزان، ایمن و لذت‌بخش

راهنمای سفر با قطار می‌گوید اگر مقصد سفر شما جایی است که می‌توانید با قطار به آن بروید، قطار را انتخاب کنید. بلیت قطار از هواپیما ارزان‌تر است و هم‌چنین هنگام سفر با آن احساس راحت‌تری نسبت به اتوبوس دارید. در طی راه می‌توانید مناظر را ببینید، در راهروهای قطار قدم بزنید، بنشینید، روی تخت خود دراز بکشید و… . یعنی سفر از نظر فیزیکی آن‌قدرها هم خسته کننده نخواهد بود. می‌توانید بلیت خود را طوری تهیه کنید که شب رسیدن به مقصد یا بازگشت را در قطار باشید. در این صورت در حین سفر، یک شب کم‌تر مجبور می‌شوید برای هتل هزینه بپردازید.

 

راهنمای سفر با اتوبوس

اتوبوس یکی از کم‌هزینه‌ترین وسایل نقلیه است که برای سفرهای داخل کشور، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. البته با اتوبوس به برخی از کشورهای اطراف هم می‌توان رفت. در این‌صورت هزینه رفت‌و‌آمد به‌شکل قابل توجهی کم می‌شود. اما در سفرهای خارجی باید قبل از گرفتن این تصمیم ببینید که آیا از نظر فیزیکی می‌توانید یک روز یا دو روز را در اتوبوس سپری کنید؟ در این قسمت نکاتی را بررسی می‌کنیم که خوب است به عنوان راهنمای سفر با اتوبوس در ذهن خود داشته باشید.

 

بلیت خوب بخرید

چون سفرهای اتوبوسی معمولاً از انواع دیگر سفرها طولانی‌تر هستند، لازم است با اتوبوس‌های باکیفیت و جدید و اصطلاحاً VIP به سفر بروید تا اتوبوس‌های فرسوده. نگران نباشید، گران‌ترین بلیت‌های اتوبوس‌های لوکس باز هم از قیمت قطار و هواپیما کم‌تر است. بسیاری از شرکت‌های اتوبوس‌رانی این امکان را فراهم می‌کنند که هنگام خرید بلیت به‌صورت آنلاین، محل صندلی خود را انتخاب کنید. سعی کنید بهترین قسمت را انتخاب کنید تا سفر راحتی داشته باشید.

 

وسایلی برای آسایش همراه خود داشته باشید

اگر به مسافرت‌های خیلی نزدیک نمی‌روید، یعنی به احتمال زیاد شب را در جاده خواهید بود و می‌خواهید بخوابید. برای خواب بهتر است وسایلی مانند چشم‌بند، بالش گردنی، هدفون یا هندزفری برای جلوگیری از شنیدن صدای خروپف سایرین در اتوبوس و… را همراه خود داشته باشید.

 

مراقب وسایل ارزشمند خود باشید

البته این توصیه همیشه و همه‌جا کاربرد دارد، چه در هواپیما باشید چه در هتل، چه در اتوبوس باشید چه در خیابان. بدون این‌که به راهنمای سفر نیازی باشد، حتماً می‌دانید که باید مراقب وسایل ارزشمند خود باشید. اما در اتوبوس‌های مسافری و بین‌شهری نیاز است که کمی بیشتر حواستان جمع باشد.

برای مثال اگر وقتی اتوبوس در میانه مسیر برای استراحت توقف کرد، کیف‌تان را همراه خود ببرید و نگذارید در اتوبوس بماند. این‌که عده‌ای از افراد در یک وسیله نقلیه با شما هم‌سفر هستند دلیل نمی‌شود که همه آن‌ها قابل اطمینان باشند.

 

آمادگی برای سفر

شاید بسیاری از کسانی که قصد سفر دارند، این مرحله را سرسری بگیرند و به آن اهمیت ندهند، اما در واقع این گام یکی از اصلی‌ترین گام‌های این راهنما و تا حد زیادی تعیین‌کننده نوع تجربه‌ای است که در سفر خواهید داشت.

ملزومات یک سفر خوب در لحظه آخر فراهم نمی‌شوند. اگر به سفر داخلی می‌روید حدوداً 3 یا 4 هفته و اگر به سفر خارجی می‌روید حدوداً 2 ماه قبل از آن باید برنامه‌ریزی کنید و آماده شوید.

 

مرحله اول: مدارک‌تان آماده‌اند؟

در مرحله ابتدایی راهنمای سفر باید از چیزهایی که نیاز دارید یا حتی ممکن است نیاز داشته باشید، لیستی تهیه کنید و مدام چک کنید که کدام‌یک از کارهای لیست را انجام داده‌اید و کدام کارها باقی مانده‌اند. اگر به سفر خارجی می‌روید پاسپورت و مدارک لازم برای خروج از کشور را لازم دارید. آیا آن‌ها آماده‌اند؟ آیا پاسپورت شما زمان اعتبار کافی را دارد؟ اگر به سفر داخلی می‌روید، آیا مدارک شناسایی شما مانند شناسنامه و کارت‌ملی آماده‌اند؟

 

مرحله دوم: بلیت و هتل

در این مرحله باید بدانید که می‌خواهید چه روزی بروید و چه روزی برگردید. بلیت هواپیما، قطار، اتوبوس یا وسیله نقلیه مورد نظر خود را تهیه کنید. می‌خواهید هتل رزرو کنید یا هاستل؟ شاید هم بخواهید از خدماتی مانند Airbnb استفاده کنید؛ در هر صورت تکلیف اقامت خود را بلافاصله پس از شروع روال آمادگی، باید روشن کنید.

 

مرحله سوم: تجهیزات و وسایل

راهنمای سفر می‌گوید وسایلی را که در اولویت بعدی قرار دارند هم چک کنید. مثلاً چمدان شما سالم است؟ به یک چمدان کوچک‌تر یا یک ساک نیاز دارید که بتوانید آن را به کابین هواپیما ببرید؟ آن را باید در همین روزها بخرید.

اگر به دل طبیعت می‌روید تجهیزات زیادی را لازم است بررسی کنید. مثلاً سلامت چادر مسافرتی، کیسه خواب، چکمه کوه‌نوردی، چراغ قوه، چوب اسکی و کلاً هر وسیله‌ای که برای مقصد شما ممکن است نیاز شود، باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

مرحله چهارم: اطمینان از سلامتی و تهیه داروها

آیا بیماری خاصی دارید یا از داروی خاصی استفاده می‌کنید؟ در طول زمان آمادگی باید یک‌بار به دکترتان سری بزنید و به او بگویید که به سفر خواهید رفت. پزشک نسخه جدیدی به شما خواهد داد یا شاید چند راهنمای سفر برای سلامت شما در این دوران داشته باشد. به‌جز بیماری، ملاقات پزشک برای بانوان باردار هم ضروری است.

در برخی از بیماری‌های خاص، پزشکان علاوه بر دستورهای پزشکی و داروهای جدید ممکن است شرح حالی از بیمار بنویسند تا همراه خود داشته باشد. برای این‌که اگر فرد در کشور مقصد به دکتر یا بیمارستان نیازی پیدا کرد، بدون این‌که نیاز به گرفتن شرح حال یا حدس و گمان باشد، به‌راحتی بتوانند مشکل فرد را متوجه شوند و در صدد بهبود آن برآیند.

 

مرحله پنجم: تهیه لیست مکان‌های دیدنی

جاهای دیدنی و مکان‌های مورد علاقه خود را لیست کنید. کارهایی را که می‌خواهید در مقصد انجام دهید هم به لیست اضافه کنید. مثلاً تماشای معبد، بازدید از پارک جنگلی، بانجی جامپینگ و… . سفر معمولاً کوتاه است و اگر زمانی که به مقصد رسیدید تازه به‌دنبال یافتن جاذبه‌های گردشگری باشید، زمان باارزش خود را از دست می‌دهید.

 

مرحله ششم: اگر با ماشین شخصی سفر می‌کنید…

اگر با ماشین شخصی سفر می‌کنید راهنمای سفر می‌گوید تنظیمات موتور، لاستیک‌ها، بنزین و شاخص‌های سلامت و ایمن بودن ماشین از حداقل یک هفته قبل باید توسط مکانیک بررسی شده باشند. این مرحله برای سلامت جان شما و همسفران‌تان ضروری است.

 

مرحله هفتم: پول نقد

راهنمای سفر برای تجربه یک مسافرت ارزان، ایمن و لذت‌بخش

پول نقد خود را تهیه کنید. اگر به کشور دیگری سفر می‌کنید به مقدار کافی پول نقد به دلار، یورو یا واحد پول کشور مورد نظر تهیه کنید و همراه خود داشته باشید.

 

مرحله هشتم: اتمام کارها و بستن چمدان

در هفته‌های آخر سعی کنید کارهای عقب‌افتاده‌ای نداشته باشید. مثلاً قبض‌های خود را پرداخت کنید یا اگر لازم است زودتر از موعد پروژه‌ای را به کارفرما تحویل دهید تا با خیال راحت مسافرت کنید.

حدوداً 3-4 روز قبل از چیدن چمدان، وسایلی را که باید بردارید، لیست کنید و هرگاه نکته‌ای به ذهنتان رسید مورد جدیدی به لیست اضافه کنید. در همین زمان شروع به آماده‌سازی و جمع‌آوری نکات لیست کنید. داروها، وسایل آرایشی و بهداشتی، چند دست از هر نوع لباس (لباس‌هایی با تنوع منطقی و در نظر گرفتن احتمالات تغییرات آب و هوایی) تهیه کنید.

مراحل دیگری هم در راهنمای سفر وجود دارند که به سبک زندگی هر شخص برمی‌گردد. مثلاً می‌توانید کلید منزل را به یکی از اعضای خانواده، آشنایان یا حتی یکی از همسایگان قابل اعتماد بدهید تا در صورت رخ دادن اتفاقی غیرمترقبه، بتوانند به منزل شما بروند. هم‌چنین اگر حیوان خانگی دارید یا از گیاهی نگه‌داری می‌کنید، در غیاب شما مراقب آن‌ها باشند.

از حدود 2 روز قبل از سفر شروع به چیدن چمدان کنید و سعی کنید تمام چیزهایی را که ممکن است نیاز شود، جمع‌آوری کنید. چند دست لباس راحتی و بیرونی، جوراب، حداقل 2 جفت کفش، عینک‌های طبی و آفتابی، نخ و سوزن و… را بردارید. تمام مدارک شناسایی، رزروها و بلیت‌ها و… را در کیف کوچک‌تری بگذارید و آن را در کیف دستی خود قرار دهید. باید حسابی مراقب این مدارک باشید.

در صورتی که می‌خواهید سبک سفر کنید یا قصد دارید تنها با یک کوله‌پشتی عازم شوید، راهنمای سفر توصیه می‌کند که لازم است بسیار هوشمندانه ضروری‌ترین وسایل و لباس‌ها را بردارید. در این‌صورت احتمالاً نیاز می‌شود که لباس‌های خود را در سفر بشویید. لازم نیست مواد شوینده با خود ببرید. در مقصد خود می‌توانید یک شوینده مناسب تهیه کنید.

هنگام برداشتن ساک دستی یا چمدان کوچکی که می‌توانید با خود به کابین هواپیما ببرید به این فکر کنید که چیز چیزی را ممکن است بیش از همه در طول سفر لازم داشته باشید؟ در طی یک روز به کدام وسایل حتماً نیاز پیدا می‌کنید؟ به جز داروها و مدارک شناسایی و سفر، یک دست لباس سبک را هم در ساک خود جای دهید. در موارد نادری ممکن است چمدان در فرودگاه گم شود و تا پیدا شدن آن یکی دو روز طول بکشد. چیزهایی که صددرصد به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید را در ساک دستی خود بگذارید.

به همراه داشتن لوازمی مانند کیسه فریز، دستمال و… را از یاد نبرید. این‌گونه وسایل معمولاً در لحظه نیاز می‌شوند و ممکن است فرصتی برای پیدا کردن فروشگاه و خرید آن‌ها وجود نداشته باشد.

 

مرحله آخر: شروع سفر

هنگام خروج از خانه از بسته بودن در و پنجره‌ها، بسته بودن شیر گاز، به برق نبودن وسایل الکترونیکی مثل کامپیوتر، در صورت امکان بستن فلکه آب، بیرون ریختن زباله‌ها و… اطمینان حاصل کنید.

زودتر از موعد معین شده تاکسی خود را بگیرید یا اگر کسی شما را به فرودگاه یا ترمینال می‌رساند، با او هماهنگ کنید تا زودتر حرکت کنید. زود رسیدن بهتر از جا ماندن از هواپیما، قطار یا اتوبوس است.

 

سفر ارزان قیمت

در راهنمای سفر راه‌های زیادی برای تجربه یک سفر ارزان قیمت وجود دارد. علاوه بر مواردی که تاکنون ذکر کردیم، نکات اقتصادی کوچک دیگری هم وجود دارند که احتمالاً آن‌ها را می‌دانید و چه بسا در سفرهای خود رعایت می‌کنید. مثلاً یکی از نکات این است که می‌توانید در خورد و خوراک خود صرفه‌جویی کنید. اگر برای دیدن یک شهر توریستی به آن سفر کرده‌اید، نیازی نیست که رستوران‌های شیک آن را امتحان کنید. می‌توانید غذاهای خیابانی یا غذاهای نیمه‌آماده سوپرمارکتی را با کم‌ترین قیمت تهیه کنید و در خرج کردن پول خود صرفه‌جویی نمایید.

در خرید کردن هم این نکته صدق می‌کند. مثلاً اگر به شهر لوکسی مانند پاریس سفر کرده‌اید، شاید ایده خوبی نباشد که از آن‌جا سوغاتی یا لباس‌های متنوع بخرید. شهرهای ارزان‌تری هم برای خرید وجود دارند. در این‌گونه شهرها می‌توان به تماشای نقاط توریستی، محله‌ها و فروشگاه‌های لوکس بسنده کرد.

 

از پرواز چارتر غافل نشوید

راهنمای سفر برای تجربه یک مسافرت ارزان، ایمن و لذت‌بخش

حتماً شما هم تاکنون پیام‌های تبلیغاتی تور لحظه آخری و پروازهای چارتری را دریافت کرده‌اید. شاید حتی از آن‌ها هم استفاده کرده باشید. قبل از این‌که به مزایای این نوع پرواز بپردازیم، ابتدا برای کسانی که درباره واژه چارتر کنجکاوند در این قسمت از راهنمای سفر توضیحی ارائه می‌دهیم.

چارتر اصطلاحاً یعنی کرایه دربست هواپیما از یک مبدأ مشخص به یک مقصد مشخص برای یک بازه زمانی خاص. آژانس‌های مسافرتی پروازهای یکی از خطوط هوایی را (مثلاً پروازهای تهران – استانبول) به مدت 6 ماه به‌طور دربست خریداری یا همان چارتر می‌کنند. سپس آن را کم کم به مشتریان متعدد می‌فروشند.

در مقابل مفهوم چارتر، پرواز سیستمی قرار دارد. یعنی هر ایرلاین (خطوط هوایی) مشخص می‌کند که در چه تاریخی، چه پروازی به کدام مقصد دارد و قیمت آن چقدر است. شما می‌توانید مستقیماً از خود ایرلاین بلیت را تهیه کنید. این دو سیستم تفاوت‌هایی با هم دارند که یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها قیمت آن‌ها است. بلیت چارتری معمولاً از بلیت سیستمی ارزان‌تر است؛ به‌خصوص هرچه زمان پرواز نزدیک‌تر می‌شود، تفاوت قیمت آن‌ها بیشتر می‌شود.

بلیت سیستمی در روزهای نزدیک به پرواز گران‌تر می‌شود چون معمولاً خیلی از مسافران بلیت خود را دیر خریداری می‌کنند و این مسئله به‌خصوص در فصول های‌سیزن رقابتی‌تر می‌شود و در نتیجه قیمت‌ها بالاتر می‌رود.

اما بلیت‌های چارتری برعکس سیستمی، هرچه زمان پرواز نزدیک‌تر می‌شود، ارزان‌تر می‌شود. چون آژانس مسافرتی تمام بلیت‌ها را قبلاً یک‌جا خریده است و اگر در روزهای آخر صندلی خالی بماند، به ضرر آژانس تمام می‌شود. بنابراین قیمت‌های لحظه آخری و چارتری معمولاً ارزان‌تر هستند.

 

سفرهای طولانی و کسب درآمد در آن‌ها!

اگر به سفری طولانی مثلاً یک یا دو ماهه می‌روید، در طی این مدت هم درآمدی ندارید و هم پول زیادی خرج خواهید کرد. بنابراین برای این‌که به مشکل مالی برنخورید شاید بد نباشد در طی سفر هم کسب درآمد کنید.

راهنمای سفر در این نکته بسیار کلی است و قطعاً هر کشوری قوانین خود را دارد. مثلاً شخصی با ویزای توریستی نمی‌تواند در یک کشور دیگر شغلی ثابت مانند کار در کافه یا امثال آن را بگیرد. این قانون تقریباً همه‌جا صدق می‌کند و جرم محسوب می‌شود.

پس منظور از کسب درآمد در سفر چیست؟ اول این‌که اگر مهارتی دارید که در شهر خودتان از آن درآمد کسب می‌کنید و امکان انجام آنلاین آن وجود دارد، در انجام آن تردید نکنید. مثلاً فرض کنید که شخصی تدریس زبان می‌کند، او می‌تواند در طی سفر خود برای شاگردانش کلاس‌های آنلاین با ویدئوچت برگزار کند و به درآمدزایی ادامه دهد.

یک مترجم می‌تواند در اوقاتی که در هتل است، کارهای ترجمه‌اش را انجام دهد و کسب درآمد کند. هم‌چنین در کشور مقصد هم می‌توان به‌صورت محدود پول درآورد؛ فرض کنید شخصی شنا بلد است و به مقاصد ساحلی مانند تایلند سفر می‌کند، این شخص می‌تواند به ازای تدریس شنا به توریست‌های دیگر، مبلغی پول دریافت کند. این مهارت می‌تواند اسکی، قایق‌رانی یا هرچیز دیگری باشد.

 

راهنمای سفر با تور

راهنمای سفر برای تجربه یک مسافرت ارزان، ایمن و لذت‌بخش

حتماً تاکنون در میان پیام‌های تبلیغاتی که برای‌تان آمده است، چندتایی هم تبلیغ تورهای مسافرتی داخلی و خارجی را دیده‌اید. شاید با این تورها سفر هم کرده باشید. در صورتی که تجربه سفر با تور را دارید در قسمت نظرات برای ما بنویسید اگر بخواهید یک نکته به عنوان راهنمای سفر با تور بگویید، آن چه خواهد بود؟

اما اگر تاکنون از تور استفاده نکرده‌اید هم نگران نباشید، این‌جا نکاتی را درباره این موضوع بررسی می‌کنیم. اول از همه این‌که به هر موسسه‌ای ادعا کرد که تورهای گردشگری برگزار می‌کند اعتماد نکنید. کلاه‌برداری‌های زیادی در این حوزه اتفاق می‌افتند. تنها به آژانس‌های معتبر اعتماد کنید.

نکته‌ای که خیلی از مسافران درباره آن آگاه نیستند، این است که هنگام خرید بلیت و خدمات تور و پرداخت مسافر، آژانس موظف است قراردادی را تهیه کند و دو طرف آن را امضا کنند تا در صورت تخطی آژانس، از نظر قانونی امکان پیگیری وجود داشته باشد. در صورتی که قراردادی امضا نشود، پیگیری‌ها احتمالاً به جایی نخواهند رسید.

وقتی که این مراحل را انجام دادید و خیالتان از بابت مسائل حقوقی راحت شد، می‌توانید از مزایای سفر با تور نسبت به سفرهای تنهایی لذت ببرید. هنگامی که با تور سفر می‌کنید بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها برای شما از قبل انجام شده است و همراه با افراد دیگر تور به مکان‌های گردشگری که در نظر گرفته شده است، می‌روید. مزیت اصلی سفر با تور این است که نیازی به جستجو قبل از سفر، رزرو هتل، خرید بلیت جاهای دیدنی مختلف و پیدا کردن آدرس آن‌ها، پیدا کردن رستوران‌های خوب و… نخواهید داشت.

برخی از مسافران با انجام این کارها به تنهایی مشکلی ندارند اما دوست دارند در طی سفر دوستانی پیدا کنند و برای همین از تور استفاده می‌کنند. شما با افراد دیگری آشنا می‌شوید و نه تنها در طول سفر، بلکه ممکن است برای سالیان دراز با همسفرهای خود دوست بمانید. راهنمای سفر یا تورلیدر شما راه و چاه شهر مقصد را می‌داند و اگر سوالی داشتید یا به مشکلی برخوردید، آن را برای شما حل خواهد کرد.

این ویژگی‌ها از استرس سفر کم می‌کنند و شما ذهن بازتری برای لذت بردن از سفر خود خواهید داشت. در بسیاری از تورها هزینه جاهای دیدنی جدا است و می‌توانید تصمیم بگیرید که در کدام بازدید با تور همراه شوید و در کدام بازدید همراه تور نشوید و خودتان به تنهایی به گشت‌وگذار بپردازید.

 

راهنمای سفر یک روزه

راهنمای سفر برای تجربه یک مسافرت ارزان، ایمن و لذت‌بخش

سفرهای یک روزه یکی از انواع سفرهای پرطرفدار در زندگی صنعتی و شلوغ امروزی هستند. در میان این‌همه هیاهو می‌توانید فقط یک روز در آخر هفته به یکی از شهرها یا روستاهای اطراف بروید و از فضای متفاوت آن لذت ببرید و انرژی مضاعفی برای بازگشت به کار و زندگی خود پیدا کنید. اگر با مقصد خود آشنایی زیادی نداشته باشید می‌توانید با دوستانی که قبلاً به آن مقاصد سفر کرده‌اند، همراه شوید.

هم‌چنین آژانس‌های مسافرتی هم تورهای یک روزه را در میان خدمات مختلف خود ارائه می‌کنند. اگر با تور به چنین سفرهایی بروید، از نظر داشتن راهنمای سفر یک روزه خیالتان راحت خواهد بود و از روز خود نهایت استفاده را می‌برید. چندتا از ویژگی‌های تور سفر یک روزه عبارتند از:

  • حمل و نقل راحت و بی‌دردسر
  • امکان آشنایی با دوستان جدید و کسانی که با شما علاقه‌مندی مشترکی دارند
  • وجود یک راهنما یا همان تورلیدر که مقصد را می‌شناسد و به‌درستی به شما معرفی می‌کند
  • استفاده بهینه از زمان؛ برنامه‌ریزان تور یک روزه می‌دانند هریک از فعالیت‌ها چقدر طول می‌کشد و برنامه را زیادی پر یا زیادی خالی نمی‌کنند

این‌ها مزایای سفر یک روزه با تور هستند؛ اما اگر شما یا دوستانتان ماشین شخصی داشته باشید و به مسیر دسترسی و جاذبه‌های مقصد مسلط باشید، ویژگی‌های دیگری وجود دارد که در تور از آن‌ها بهره‌مند نیستید. برای مثال خودتان می‌توانید برای ساعت رفت و برگشت برنامه بریزید. مثلاً اگر دوست ندارید صبح زود بیدار شوید، این نکته بسیار مهم است. ویژگی دیگر آن هم این است که اگر حوصله شلوغی و افراد غریبه را ندارید، سفرهای جمع‌وجور باعث می‌شود بیشتر به شما خوش بگذرد.

به هر طریقی که مایل باشید از تهران به سفر یک‌روزه بروید، می‌توانید این مقاصد گردشگری را در هم در لیست خود در نظر داشته باشید: لواسان، فشم، میگون، سنگان، دشت هویج، حوض سلطان، کویر مرنجاب، ابیانه و… . اگر راهنمای سفر شهرهای دیگر را نیز مطالعه کنید، متوجه می‌شوید که از شهرهای بزرگ دیگر ایران مانند اصفهان، شیراز و تبریز هم می‌توان به سفرهای یک روزه بسیار جذابی رفت.

 

راهنمای سفر به اروپا

اروپا قاره‌ای کوچک با ترکیب جذابی از فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف است. کشورهای این قاره به نسبت کشورهای آسیایی کوچک‌ترند ولی تاریخ، فرهنگ، تمدن، زبان‌ها و جاذبه‌های گردشگری بی‌شماری در هرکدام از این کشورها توریست‌ها را فرا می‌خوانند.

کسانی که در اروپا زندگی می‌کنند می‌توانند تقریباً به راحتی با وسایلی چون قطار و اتوبوس به کشور دیگری بروند و در آن‌جا گشت‌وگذار کنند. به دلیل حمل و نقل راحت درون این قاره، اگر ویزای شنگن داشته باشید، می‌توانید یک اروپا گردی جانانه کنید و از چند کشور و جاهای دیدنی آن لذت ببرید. راهنمای سفر اروپا مبحثی مفصل است که باید جداگانه به آن پرداخته شود؛ اما به صورت مختصر و مفید در این بخش سفر اروپا و ملزومات آن را بررسی می‌کنیم:

شهرهای بزرگ و تاریخی کشورها معمولاً مقصد اصلی گردشگری توریست‌ها هستند: پاریس، لندن، پراگ، وین، رم، مادرید و… . تخمین قیمت سفر کار راحتی نیست چرا که هم قیمت دلار به سرعت در حال نوسان است و هم قیمت‌ها در هرکشوری با کشور دیگر تفاوت دارند. مثلاً کشور چک از انگلستان ارزان‌تر است، پس سفر شما به پراگ ارزان‌تر از لندن تمام می‌شود.

اگر بحث هزینه‌ها برای شما از مقصد مهم‌تر است، در ابتدا سطح هزینه‌های این کشورها را بررسی کنید. هنگام تصمیم‌گیری برای سفر اروپایی در نظر داشته باشید که اروپای شرقی ارزان‌تر از اروپای غربی است. درباره شهر و کشور مقصد خود مطالعه کنید. سعی کنید با پرواز ارزان سفر کنید و به جای هتل‌های 4 یا 5 ستاره، هاستل رزرو کنید.

اگر هاستل مناسب و معتبری پیدا نمی‌کنید یا همه پر شده‌اند، از برنامه‌هایی مانند Airbnb استفاده کنید. در این برنامه‌ها اشخاص محلی می‌توانند اتاق، واحد آپارتمان، ویلا و… را برای اجاره به‌صورت روزانه بگذارند و اجاره یک اتاق یا سوئیت معمولاً از هتل‌ها ارزان‌تر تمام می‌شود. اگر شهر مقصد شما کارت توریستی دارد، از آن‌ها استفاده کنید. کارت توریستی به ازای مقداری شارژ به شما اجازه استفاده از مترو، اتوبوس و… را می‌دهد و معمولاً ارزان است. اگر بدون کارت از این وسایل استفاده کنید، بلیت‌ها گران‌تر تمام می‌شوند.

بهترین زمان برای سفر به اروپا در فصل گرم و نیمه اول سال یعنی حدود اردیبهشت تا آخر شهریور است. پس از آن روزها کوتاه‌تر می‌شوند، هوا سرد و بارش برف و باران در برخی از نواحی آغاز می‌شود. این عوامل شاید نگذارند که بیشترین استفاده را از سفر خود داشته باشید.

 

راهنمای سفر به جنگل ابر

راهنمای سفر برای تجربه یک مسافرت ارزان، ایمن و لذت‌بخش

در این یادداشت مقوله سفر و آمادگی برای آن را به‌طور کلی بررسی کردیم. اکنون می‌خواهیم به‌عنوان یک مثال راهنمای سفر به جنگل ابر را توضیح دهیم. از زمان تصمیم‌گیری تا لحظه‌ای که سفر تمام می‌شود. در این بخش با ما همراه باشید تا هم با این جاذبه گردشگری ایران بیشتر آشنا شوید و هم مراحل گام به گام سفر را مشاهده کنید.

جنگل ابر در شاهرود قرار دارد و جزو جنگل‌های هیرکانی کشورمان محسوب می‌شود. طبیعت این جنگل در حدی زیبا و ارزشمند است که حیف است آن را تجربه نکنید. همان‌طور که از نام این جنگل پیدا است، سراسر فضای آن را ابرهای سپیدی دربرگرفته‌اند و فضایی رویایی را ایجاد کرده‌اند. وقتی در این جنگل قدم می‌زنید احساس می‌کنید روی ابرها حرکت می‌کنید. تنوع گیاهی و جانوری این جنگل نیز کم‌نظیر است و این مسائل باعث شده‌اند که بسیاری از گردشگران و طبیعت‌گردان حرفه‌ای، این جنگل را زیباترین منظره کشور بنامند.

 

جنگل ابر کجاست؟

در ابتدا باید ببینید به کجا می‌روید و موقعیت جغرافیایی مقصد را بسنجید؛ در 45 کیلومتری شمال شاهرود، جنگل ابر قرار دارد. اگر ماشین شخصی دارید که با استفاده از نقشه و تابلوهای رانندگی می‌توانید به آن برسید، در غیراین‌صورت از میدان امام شاهرود هم با تاکسی می‌توانید به این منطقه بروید.

 

بهترین زمان برای سفر به جنگل ابر

این جنگل در تمام روزهای سال در میان ابرها محو نشده است و به نسبت زمان و فصل، حجم ابرها کم و زیاد می‌شوند. از اواخر فروردین تا اواخر شهریور بهترین زمان برای سفر به جنگل ابر است. اگر هوا بارانی نباشد، ابرها به خوبی و کاملاً شفاف دیده می‌شوند. قبل از حرکت گزارش هواشناسی را هم چک کنید تا سفرتان خراب نشود.

 

هنگام سفر به جنگل ابر چه نکاتی را رعایت کنیم؟

توصیه می‌شود که حداقل دفعه اول سفر، با تورهای طبیعت‌گردی به این منطقه بروید؛ حتی اگر طبیعت‌گرد خوبی هستید بار اول را تنهایی سفر نکنید. راهنمای سفر یا تورلیدر می‌تواند به شما کمک کند بیشترین بهره را از این تجربه ارزشمند ببرید.

اگر با تور سفر نمی‌کنید، حتماً با شخصی سفر کنید که چندبار به این منطقه سفر کرده باشد. از مسیرهای امن و مشخص شده استفاده کنید و در چنین فضایی ماجراجویی نکنید.

جی‌پی‌اس، قطب‌نما، دوربین عکاسی، چادر، چراغ قوه، کیسه خواب، لوازم کمپینگ، آب معدنی، جعبه کمک‌های اولیه و… را همراه داشته باشید، هیچ‌کدام از وسایل اولیه را فراموش نکنید.

اگر شب می‌خواهید در جنگل بخوابید، باید حتماً آتش را روشن نگه‌دارید، در غیراینصورت احتمال حمله حیوانات وحشی مانند خرس و گراز بالا می‌رود.

بهداشت را نمی‌توانید در حد منزل خود رعایت کنید؛ باید از دستشویی صحرایی استفاده کنید. آب به میزان محدودی وجود دارد. انتظار خاک، گل و حشرات را داشته باشید.

اگر بیماری خاصی دارید داروهای خود را همراه داشته باشید. توجه داشته باشید که سفرهای طبیعت‌گردی به توان جسمی متوسط رو به خوب نیاز دارند. در تمام مسیر باید مسافتی طولانی با شیب‌های متفاوت را پیاده‌روی کنید. پس اگر آمادگی جسمانی خوبی ندارید از انجام این سفر صرف‌نظر کنید.

 

کلام آخر درباره راهنمای سفر برای داشتن تجربه‌ سفر ارزان و لذت‌بخش

این یادداشت یک راهنمای سفر جامع بود که در آن نکاتی را درباره سفر از زمانی که ایده آن در ذهن شما شکل می‌گیرد تا پایان سفر، به اشتراک گذاشتیم. به آمادگی‌های لازم پیش از سفر، این‌که چگونه از ایمن بودن خود اطمینان حاصل کنیم، چگونه هزینه‌های خود را به حداقل‌ها تقلیل دهیم و سفری ارزان داشته باشیم و حتی به این‌که چگونه در سفری طولانی کسب درآمد کنیم، پرداختیم.

شما تاکنون کدام‌یک از نکات این راهنما را در سفرهای خود رعایت می‌کردید؟ چه نکته جدیدی در این راهنما دیدید که مایلید در سفر بعدی خود آن را امتحان کنید؟ آیا نکات دیگری برای داشتن سفری ایمن و ارزان می‌شناسید؟ شما می‌توانید نظرات خود را برای ما و سایر خوانندگان فانیبو بنویسید.

The post راهنمای سفر برای تجربه یک مسافرت ارزان، ایمن و لذت‌بخش appeared first on فانیبو.منبع

۲ دیدگاه دربارهٔ «راهنمای سفر برای تجربه یک مسافرت ارزان، ایمن و لذت‌بخش»

مطلب بسیار خوبی بود. ممنونم از شما
اما بهتره این رو هم بدونین که یکی از راه های سفر ارزان، هیچهایک می‌باشد که تجربه ای بسیار متفاوت و جالب محسوب می‌شود. برای آشنایی بهتر با هیچهایک پیشنهاد میکنم که حتما این مطلب رو بخونین.

مطلب بسیار خوبی بود. ممنونم از شما اما بهتره این رو هم بدونین که یکی از راه های سفر ارزان، هیچهایک می‌باشد که تجربه ای بسیار متفاوت و جالب محسوب می‌شود. برای آشنایی بهتر با هیچهایک پیشنهاد میکنم که حتما این مطلب رو بخونین.
https://safarmarket.com/blog/hitchhiking

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *