سفر و گردشگری

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید


شهر سرسبز و دیدنی گرگان، مرکز استان گلستان است. شهر گرگان دریا ندارد ولی طبیعت بکر، جنگل‌های دست‌نخورده، آب و هوای معتدل و خنک، آبشارهای بلند و… این شهر را به یکی از دیدنی‌ترین شهرهای کشور تبدیل کرده‌اند. نام قدیمی گرگان استرآباد بوده است که در سال 1316 به گرگان تغییر یافته است. شهر گرگان و منطقه پیرامون آن در سال 1376 به صورت رسمی به استان گلستان تبدیل شد. در ادامه با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی گرگان آشنا شویم.

گرگان به زاهدان، تهران و مشهد پرواز مستقیم دارد. جاهای دیدنی گرگان بسیار زیاد و متنوع هستند، از جنگل نهارخوران که معروف‌ترین جای دیدنی گرگان است تا آبشارها و جنگل‌هایی که نام آن‌ها کمتر شنیده شده است. طبیعت گرگان از گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری و پدیده‌های جالب طبیعی تشکیل شده است.

انواع مختلف زمین‌ها با پوشش‌های مختلف گیاهی مانند جنگل، دشت، کوه، چمن‌زار، جلگه، دشت، رودخانه، تالاب و حتی بیابان و شوره‌زار در استان گلستان و شهر گرگان دیده می‌شود. شهر گرگان از شمال با آق قلا، از جنوب با کوه‌های البرز، از شرق با علی آباد کتول و از غرب با کردکوی و بندر ترکمن همسایه است.

گرگان از نظر تاریخی و طبیعی از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه یکی از مهم‌ترین مناطق در زمینه پژوهش‌ها و کاوش‌های باستان‌شناسی بوده است. بسیاری از آثار کشف‌شده از تورنگ تپه و شاه تپه گرگان، متعلق به 4000 الی 5000 سال قبل هستند. 300 تپه تاریخی در گرگان ثبت شده است. جاذبه های طبیعی گرگان نیز بسیار زیاد و متنوع هستند. برای آشنایی با جاهای دیدنی گرگان و جاذبه‌های آن در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

ناهارخوران

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی گرگان جنگل ناهارخوران است. ناهارخوران با شهر گرگان ۴ کیلومتر فاصله دارد و به خاطر امکانات تفریحی و گردشگری متنوعی که در کنار طبیعت زیبا و دل‌پذیر خود به گردشگران ارائه می‌کند، از محبوبیت و شهرت به‌سزایی در میان جاذبه های توریستی گرگان برخوردار شده است. اکثر رستوران‌های معروف گرگان در جاده ناهارخوران واقع شده‌اند.

اگر مسیر جاده ناهارخوران را به سمت جنوب ادامه دهید، به روستای زیبا و دیدنی زیارت می‌رسید که در ادامه این متن به جاهای دیدنی این روستا نیز اشاره خواهیم کرد. جنگل ناهارخوران یکی از معدود مکان‌هایی است که در تمام فصول سرسبز است و یکی از جاذبه های گردشگری گرگان در پاییز نیز محسوب می‌شود.

 

مسجد جامع

همانند بسیاری از شهرهای تاریخی کشور، در گرگان نیز مسجد جامعی وجود دارد که علاوه بر دلایل مذهبی، به دلایل تاریخی نیز به یکی از جاهای دیدنی گرگان بدل شده است. ساخت این بنای تاریخی و زیبا به دوران سلجوقیان بازمی‌گردد. مسجد جامع گرگان یکی از زیباترین بناهای این شهر است که به علت داشتن معماری زیبا و نقش و نگارهای منقوش بر آن، نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند.

 

منطقه حفاظت شده جهان نما

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

روستای خوش آب و هوا و ییلاقی جهان‌ نما، همانند بهشتی ناشناخته بر فراز ابرها واقع شده است. این منطقه یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی گلستان است و تجربه‌ای از حضور و زیستن را در بالای ابرها به گردشگران هدیه می‌دهد که به راحتی قابل بیان نیست و باید حتما تجربه شود.

این دهکده ییلاقی از جاذبه های گردشگری گرگان در تابستان است و سکوت و آرامش آن، به همراه طبیعت زیبا و چشم‌اندازهای بدیع، برای فاصله گرفتن از شلوغی‌های شهر، بسیار مناسب است.

 

دیوار دفاعی گرگان

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی گرگان دیوار دفاعی آن است. بسیاری از مردم نمی‌دانند در ایران، دیواری مشابه دیوار چین وجود دارد. این دیوار باستانی و ارزشمند 200 کیلومتر طول دارد و در دوران ساسانیان ساخته شده است. دیوار دفاعی گرگان پس از دیوار چین و آلمان، سومین دیوار بلند دنیا است. نام دیگر دیوار دفاعی، مار سرخ است.

 

جنگل توسکستان

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

در جنوب شرقی گرگان، جنگلی زیبا و خوش آب و هوا وجود دارد که یکی از جاهای دیدنی گرگان در بهار و تابستان محسوب می‌شود. این جنگل یکی از مقاصد اصلی گردشگرانی است که به پیک‌نیک و استراحت در طبیعت علاقه دارند. بازدید از جنگل توسکستان در فصل زمستان به علت سرمای شدید، توصیه نمی‌شود.

 

پارک ملی گلستان

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

یکی از بزرگ‌ترین جاذبه های گردشگری گلستان پارک ملی آن است. این مکان، اولین پارک ملی و بزرگ‌ترین پارک طبیعی ایران است که آوازه جهانی دارد. بیشترین قسمت این پارک در استان گلستان قرار دارد. در پارک ملی گلستان گیاهان و حیوانات متنوعی را می‌بینید و اگر دوست‌دار طبیعت باشید، چنان محو این زیبایی‌ها می‌شوید که گذر زمان از دست‌تان در می‌رود.

 

النگدره

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

اگر به سمت ناهارخوران رفتید، می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و از یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان بازدید کنید. منطقه النگدره در مسیر ناهارخوران واقع شده است. برای توصیف آب و هوای این منطقه همین بس که دمای هوا در آن 10 درجه پایین‌تر از نقاط دیگر استان است. همین نشان می‌دهد النگدره یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی گرگان در تابستان و فصل گرما است.

رودخانه‌ای به نام قلاشی از تمام بخش‌های این جنگل از شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقطه گذر می‌کند. 3 چشمه نیز در نزدیکی این رودخانه وجود دارند. النگدره با تمامی امکانات رفاهی آماده پذیرایی از گردشگرانی است که برای تفریح و پیک‌نیک به این منطقه می‌روند.

 

طبیعت سردانسر

سردانسر یکی از مناطق طبیعی و بکر استان گلستان است که به علت چشم‌انداز زیبا و آرامش‌بخش خود به یکی از جاذبه های توریستی گرگان تبدیل شده است. برای سفر به سردانسر باید از روستای زیارت عبور کرد و به سمت منطقه نخود چشمه رفت و سپس به سمت چکل پیرزن حرکت کرد. اگر راهنمای تور یا راهنمایی محلی داشته باشید، این محدوده را به راحتی پیدا خواهید کرد.

 

موزه صنایع دستی

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

موزه صنایع‌ دستی گرگان در یکی از خانه‌های تاریخی این استان به نام خانه امیر لطیفی، در مقابل مسجد جامع و بازار نعلبندان قرار دارد. ساختمان این موزه در اواخر دوره قاجار ساخته شد. این بنا دو طبقه دارد و دستور ساخت آن را مرحوم مهدی خان ملک داده و در ابتدا ملک مسکونی بوده است. پس از چندین سال، وقتی که بنا در خطر نابودی قرار داشت، میراث فرهنگی آن را خرید و پس از ترمیم و مرمت، موزه صنایع دستی گرگان را در آن دایر کرد. این موزه از لحاظ تاریخی دارای ارزش و اهمیت به‌سزایی است و از جاهای دیدنی گرگان محسوب می‌شود.

 

آبشار لوه

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

استان گلستان سرزمین آبشارهای بلند است و یکی از این آبشارهای زیبا که لوه نام دارد، در گالیکش این استان قرار دارد. آبشار لوه با ارتفاع 75 متری در کنار پارک ملی گلستان قرار گرفته است و عظمت و شکوه آن توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. این آبشار در میان جنگلی انبوه قرار گرفته است و با ایجاد هوایی معتدل و مطبوع، یکی از جاهای دیدنی گرگان در زمستان و سایر فصول به شمار می‌رود.

 

میل گنبد

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

قدیمی‌ترین و بلند‌ترین برج آجری دنیا به نام میل گنبد در شهر گنبدکاووس در استان گلستان قرار دارد. به گفته مورخین و باستان‌شناسان، قدمت میل گنبد به قرن چهارم هجری بازمی‌گردد و ارزش تاریخی و معماری منحصربه‌فرد این بنا، آن را به یکی از جاهای دیدنی گنبدکاووس گلستان تبدیل کرده است.

 

دریاچه توشن

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

دریاچه توشن کمی خارج از شهر گرگان قرار دارد، ساکنین محلی این منطقه به دریاچه توشن، آب‌بندان هم می‌گویند. در نزدیکی این دریاچه جنگلی پر از درختان تنومند و سرسبز وجود دارد و علاوه بر ایجاد فضایی چشم‌نواز، در خنک کردن آب و هوای منطقه نیز تاثیر به‌سزایی دارد. با تمامی این اوصاف، دریاچه توشن یکی از جاذبه های طبیعی گرگان و مکانی برای استراحت و تفریح و حتی ماهی‌گیری است.

 

بازار نعلبندان

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان بازار نعلبندان است. در ایام قدیم این بازار، بزرگترین بازار شمال کشور بود. بازار نعلبندان در سال‌های قدیم محل عمده‌فروشی برخی از اجناس بوده است، اما امروزه به بازاری برای تهیه مایحتاج روزانه مردم تبدیل شده است. قدم زدن در این بازار و لذت بردن از تماشای رنگ و هارمونی میوه‌ها، سبزی‌ها، ماهی‌ها و… یکی از جاذبه های گردشگری گرگان است.

 

آبشار نومل

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

مجموعه نومل شامل ۶ آبشار بزرگ است که مسیر دسترسی به آن‌ها نیازمند حرفه‌ای بودن در طبیعت گردی و به همراه داشتن تجهیزات مرتبط است. این منطقه به دلیل مسیر سخت دسترسی، بسیار بکر و دست‌نخورده به‌جای مانده است. آبشار نومل از مشهورترین جاهای دیدنی اطراف گرگان است.

 

آبشارهای دره تل انبار

آبشارهای دره تل‌انبار در نزدیکی روستای زیارت در استان گلستان و در خارج از شهر گرگان واقع شده‌اند. در این دره 53 آبشار وجود دارد که ارتفاع آن‌ها از 2 تا 40 متر متغیر است. 20 تا از این آبشارها ارتفاعی بالای 10 متر دارند. رفتن به این مکان راحت نیست و نیاز به تجهیزات ویژه و راهنما دارد، اما اگر به گلستان سفر کردید، این مجموعه شگفت‌آور را که از اصلی‌ترین جاهای دیدنی گلستان است از دست ندهید.

 

آبشار رنگو

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

یکی از جاهای دیدنی گرگان آبشار رنگو است که به علت فرم و شکل نیم‌دایره‌ای خود، باعث تعجب و کنجکاوی گردشگران شده است. اطراف این آبشار نیز مناظر سرسبز و خوش آب و هوایی وجود دارد که این مکان را به یکی از جاهای دیدنی گرگان در بهار تبدیل کرده است.

 

جنگل قرق

اگر به دنبال جاذبه های گردشگری اطراف گرگان باشید، جنگل قرق یکی از بهترین گزینه‌ها برای تفریح و اقامت است. این جنگل منطقه‌ای حفاظت شده است که می‌توان در آن گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی را مشاهده کرد. هتل و سایر امکانات رفاهی برای اقامت گردشگران در این منطقه در نظر گرفته شده است.

 

روستای شاهکوه

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

روستای زیبای شاهکوه منطقه‌ای حیرت‌انگیز ولی کم‌تر شناخته‌شده در استان گلستان است. این روستای تاریخی و بی‌نظیر در فاصله 65 کیلومتری گرگان واقع شده است و از جاهای دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود.

منطقه بسیار مشهور جنگل ابر که تجربه قدم زدن میان ابرها را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد، در نزدیکی این روستا قرار دارد.

 

امام‌زاده روشن آب

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

امام‌زاده روشن‌آب مقبره دو تن از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است که کمی خارج از شهر گرگان قرار دارد. قدمت این مقبره به قرن نهم هجری بازمی‌گردد و از معماری منحصربه‌فردی برخوردار است. این امام‌زاده نه تنها از لحاظ مذهبی، بلکه از لحاظ تاریخی نیز جزو جاذبه های گردشگری اطراف گرگان قرار می‌گیرد.

 

مدرسه عمادیه

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

یکی از جاهای دیدنی گرگان این اثر تاریخی قدیمی است که به گفته مورخین و پژوهشگران، قدمت آن به اواخر دوران تیموریان یا اوایل دوران صفویان بازمی‌گردد. قسمتی از این بنا مدرسه بوده است ولی بخش‌های دیگری چون حمام، مسجد، آب‌انبار و… نیز در این مکان وجود دارند که اکنون به جمع آن‌ها، مدرسه عمادیه گفته می‌شود.

 

کاخ موزه

این عمارت کاخی متعلق به دوران حکومت پهلوی است که که با تبدیل آن به موزه، به یکی از جاذبه های گردشگری گرگان تبدیل شده است. کاخ موزه گرگان، عنوان بزرگ‌ترین و اولین کاخ موزه شمال کشور و چهارمین موزه باستان‌شناسی ایران را به خود اختصاص داده است.

 

کاروانسرای قزلق

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

کاروانسرای قزلق از سنگ و گچ ساخته شده است و در ناحیه‌ کوهستانی شهر گرگان قرار دارد. قدمت این کاروانسرای تاریخی به دوران پس از اسلام بازمی‌گردد و معماری آن مورد توجه باستان‌شناسان و مورخین بوده است؛ به همین دلیل این مکان به یکی از جاهای دیدنی گرگان تبدیل شده است.

 

تورنگ تپه

تورنگ تپه، تپه‌ای باستانی است که در نزدیکی شهر گرگان و در روستایی با همین نام، قرار گرفته است و از مهم‌ترین جاهای دیدنی گرگان از لحاظ باستانی محسوب می‌شود.

 

پل آق قلا

پل آق قلا که 800 سال پیش ساخته شده، از آثار تاریخی دوره صفوی است. این پل تاریخی، تزیینات آجری زیبایی دارد و به‌‌عنوان یکی از بی‌نظیرترین آثار تاریخی گرگان شناخته می‌شود.

 

خانه تقوی‌ها

جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری استان گلستان را بشناسید

آخرین مکان از جاهای دیدنی گرگان در لیست ما، خانه تقوی‌های گرگان، از بناهای ماندگار دوره قاجار است. ساخت این بنا به «حاج میرزا محمدتقی تقوی» منسوب شده است. این خانه تاریخی جذاب بیش از 10 حیاط اصلی و فرعی دارد.

 

کلام آخر درباره جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های گردشگری آن

در این یادداشت به بررسی تعدادی از جاهای دیدنی گرگان و جاذبه های توریستی استان گلستان پرداختیم. دوست دارید به تماشای کدام‌یک از این مکان‌های دیدنی بروید؟ آیا جای دیدنی دیگری را در این شهر می‌شناسید که به آن اشاره نکرده باشیم؟ می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما و سایر خوانندگان فانیبو در میان بگذارید.

 

حتما بخوانید: جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران را می‌شناسید؟منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن