اخبار گرگانایرانگردیتوریستیجاده های زیبا و رویاییجاهای دیدنی ایرانجاهای دیدنی ایران در تابستانجاهای دیدنی شمال ایرانجنگل توسکستانراهنمای سفرزیباترین طبیعت دنیا کجاستزیباترین مناطق توریستی دنیازیباترین مناطق گردشگریطبیعت شگفت انگیز ایرانعکس ایرانعکس طبیعت

جاده جنگل توسکستان گرگان زیباترین جاده ایران +عکس


جنگل توسکستان گرگان که نام خود را از روستای توسکستان گرفته، یکی از زیباترین جاده‌های جنگلی ایران را احاطه کرده و جاذبه هایی همچون گرمابدشت و آبشار توسکستان را در خود جای داده است.

توسکستان کجاست

جنگل توسکستان در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی گرگان و ۸۰ کیلومتری شاهرود در مسیری کوهستانی که از منطقه قله شاهکوه شاهرود می گذرد، قرار دارد.

منطقه توسکستان به دلیل اشراف جغرافیایی که بر دشت گرگان دارد به نام دیدگاه هم نامیده می شود. روستایی به همین نام نیز در ابتدای جنگل توسکستان واقع شده است.

حداقل اختلاف دما از پایین جنگل تا منطقه جهان نما، ۱۵ درجه سانتیگراد است، تابستان هوای منطقه بسیار مطبوع و حتی کمی سرد است.

جاده جنگل توسکستان گرگان زیباترین جاده ایران +عکس

اگر مبدا را گرگان فرض کنیم باید به سمت شرق گرگان حرکت کنید یعنی به سمت جاده مشهد. پس از عبور از روستای جلین درسمت راست جاده، راهی را می بینید که به توسکستان منتهی می شود. پس از عبور از زمین های کشاورزی به روستای توسکستان می رسید.

جنگل توسکستان میان دو رشته کوه واقع است که رودخانه ای پرآب از میان آن می گذرد. هرچه جاده را از میان جنگل به سمت بالا می پیماییم درختان تنک تر می شوند، به گونه ای که وقتی به جهان نما می رسید ، پوشش گیاهی تغییر چشمگیری می کند و درختان توسکا کم کم جای خود را به درختان ارس می دهند.

از روستای توسکستان جنگل شروع شده و پس از عبور از آبشار، پیچ های مسیر تند می شود که باید نهایت احتیاط را نمود. این سربالایی پس از عبور از حدود ۱۵-۱۶ پیچ به پایان می رسد و به بام استان گلستان یعنی منطقه جهان نما وارد می شویم، منطقه ای باز با پوشش گیاهی متفاوت از جنگل توسکستان، در این منطقه در دو سوی جاده درختان ارس خودنمایی می کنند. هنگام ورود به این منطقه ابرها را در زیر پای خود می بینید.

جاده جنگل توسکستان گرگان زیباترین جاده ایران +عکس

جاده جنگل توسکستان گرگان زیباترین جاده ایران +عکس

جاده جنگل توسکستان گرگان زیباترین جاده ایران +عکس

جاده جنگل توسکستان گرگان زیباترین جاده ایران +عکسمنبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن