دسته‌ها
ایران گردی گردشگری

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر


تنگه به گذرگاهی گفته می شود که باریک و عمیق بوده و با درختان، بوته ها و دیوارهای صخره ای مرتفع احاطه شده است. در ایران نیز مکان های دیدنی زیادی وجود دارند که از جذابیت های زیادی برخوردار هستند، اما تنگه ها یکی از بکرترین چشم اندازهایی اند که در هر نقطه ای از این کشور قرار دارند. در ایران تنگه های معروفی وجود دارد که یکی از مهم ترین آن در ایلام است، تنگه ای با نام تنگه ارغوان که از چشم اندازهای بکری برای علاقه مندان خود برخوردار می باشد. شما در ادامه با جاذبه های بیشتری از این تنگه آشنا می شوید.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

شگفتی های تنگه ارغوان ایلام:

همانطور که می دانید، استان ایلام یکی از استان های پر جاذبه کشورمان است که با وجود آبشارهای مرتفع و چشم اندازهای بکر خود می تواند مورد توجه باشد. در ایلام تنگه ای مشهور قرار دارد که در جذب توریست اهمیت زیادی دارد. اهمیت این دره ها به دلیل نوع چشم اندازهایی است که به خود اختصاص داده اند. همچنین این مناطق دارای تنوع گیاهی بالایی هستند. این دره یکی از مکان های دیدنی ایلام است.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

معرفی تنگه:

این تنگه در واقع دره ای بزرگ با زیبایی های منحصر به فرد خود است. این منطقه که یکی از مناطق محافظت شده ایلام می باشد، شهرت زیادی برای علاقه مندان به طبیعت گردی دارد. در گذشته این تنگه با عنوان تنگه گاوز نیز نامیده می شده است. این دره دیدنی که در فاصله ۳ کیلومتری ایلام قرار گرفته در مسیر تنگه قوچعلی واقع شده و از زیبایی های منحصر به فردی برخوردار است. این دره در حوزه استحفاظی دهستان میشخاص قرار می گیرد.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

علت نامگذاری این دره به دره ارغوان وجود درختانی از ارغوان می باشد. ارتفاع این درختان به ۱۲ متر نز می رسد. این گیاهان بیشتر مانند درختچه ها هستند. برگ های این درختان قلبی شکل بوده و بدون کرک هستند. همچنین کناره های این برگ ها صاف می باشند. گل های این درختچه ها در فصل بهار رشد می کنند. مزه این گل ها ترش و مطبوع می باشد. شرایط مناسب برای رشد اینگونه از درختان شامل خاک های آهکی و تانبش نور خورشید هستند.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

تنگه ارغوان شرایط مناسب و مطلوبی برای رشد این درختان فراهم می کند. این درختچه ها با رسیدن فصل بهار شکوفه های زیبایی می زنند که چشم اندازهای این دره را دیدنی تر می کند. شکوفه های این درختان صورتی رنگ و بنفش است. در این دره ترکیبی از چشم اندازهای سبز و بنفش دیده می شود. شما در این دره می توانید از مناظر رویایی و شگفت انگیزی دیدن کنید.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

بررسی تنگه:

مساحت این تنگه ۱۷۰ هکتار است. در این دره گونه های مختلفی از گیاهان کمیاب وجود دارند. متاسفانه در سال های اخیر گونه هایی از درختچه ها و دافنه، بلوط، زالزالک، کیکم و … در معرض انقراض هستند. این دره در صنعت زنبورداری نقش بسزایی دارد. در این دره جنگل های انبوهی از بلوط ها وجود دارند. تیغه های سنگی و چشم اندازهای زیبای کوهستانی در این نواحی می تواند مورد توجه شما باشد.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

این مکان برای تفریح و گردشگری بسیار مناسب است. در این مناطق گونه های نادری از گیاهان در حال رشد هستند. از جمله گونه های نادر در این نواحی می توان به طویلک گون، قارچ و … اشاره نمود. همچنین در این نواحی گونه های مختلفی از گیاهان معطر وجود دارند. این ارتفاعات ییلاقی برای چرای دام ها نیز بسیار مناسب هستند، به همین دلیل برای توسعه زنبورداری مناسب می باشند.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

چه زمانی به این منطقه سفر کنیم؟

برای بازدید از دره یا تنگه ارغوان و شکوفه های صورتی رنگ آن باید فصل بهار را انتخاب کنید. این فصل زمان بسیار مناسبی برای گردشگران خواهد بود. توجه داشته باشید که در سفر به این منطقه باید برنامه ریزی و زمان بندی کنید، زیرا شکوفه های درختان تنها دو هفته بر روی درختان هستند. در این تنگه رودخانه و چشمه های متعددی نیز یافت می شوند. آب های این چشمه معدنی و نوشیدنی هستند.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

نکات مهم در سفر:

باید توجه کنید، در این دره امکانات مناسبی وجود ندارند. برای کاهش آسیب به این دره ها نباید در آن آتش سوزی ایجاد کنید. توجه داشته باشید، پوشش های گیاهی این منطقه بسیار ارزشمند و کمیاب هستند، به همین دلیل باید از آن ها به خوبی نگهداری کنید. توجه کنید در سفر به این مناطق باید کفش ها و لباس های مناسبی داشته باشید.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

این منطقه دارای شرایط آب و هوایی معتدل و مناسبی است و جذابیت های بسیار زیادی برای گردشگران و طبیعت گردان دارد. مناظر این منطقه با استفاده از کوه ها و ارتفاعات احاطه شده اند. این دره عمیق و باریک در فصل تابستان و بهار مکان بسیار مناسبی برای اقامت خواهد بود. این منطقه دارای گونه هایی از گیاهان و جانوران می باشد. این منطقه محافظت شده از سوی شهرداری ایلام بسیار مورد توجه قرار می گیرد و به آن اهمیت داده می شود.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، باید توجه کنید که درون تنگه هیچ گونه امکاناتی وجود ندارد. در سفر باید امکانات لازم را به همراه داشته باشید. همراه داشتن آب های آشامیدنی، مواد غذایی و … در طی این سفر بسیار ضروری خواهد بود. طبیعت این منطقه بسیار روح بخش و دیدنی می باشد که به دلیل شرایط جغرافیایی مناسب محل مناسبی برای رشد گیاهان و زندگی جانوران خواهد بود.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

دریاچه دوقلو نیز یکی دیگر از چشم اندازهای ایلام است. این دریاچه نیز زیبایی های بی شمار را به خود اختصاص می دهد و می تواند مورد توجه شما علاقه مندان باشد. در اطراف این دریاچه نیز می توانید از زیبایی های زیادی دیدن کند.

تنگه ارغوان با طبیعت دیدنی و چشم اندازهای بکر

تنگه ارغوان مکان مناسبی برای اقامت و کمپ زدن می باشد. افرادی که به این منطقه سفر می کنند عموما شب را در این مکان اسکان خواهند داشت. به همین دلیل برای سفر به این منطقه باید فصل بهار را انتخاب کنید، تا امکان اسکان در شب را داشته باشید و در سرما نمانید. همانطور که اشاره شد اکوسیستم این مناطق نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند، به همین دلیل باید سعی کنید، تا از شدت آسیب های این منطقه بکاهید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *