انواع گروت و روش های گروت ریزیرپورتاژ آگهی

انواع گروت و روش های گروت ریزی


انواع گروت و روش های گروت ریزی

 

گروت یک نوع از ملات ساختمانی است که به صورت اماده در گروت ریزی مورد استفاده قرار می گیرد. از این ملات اماده برای پر کردن گپ های زیر پیلوت ها، رگلاژ کردن سطوح بتنی، ترمیم کردن سطوح بتنی و … استفاده می شود. همچنین به دلیل خواص بسیار بالای ان در سازه های برج های بزرگ از این ملات ها استفاده می شود. از خصوصیات ویژه ای که در گروت ها وجود دارد، می توان به مقاومت پیدا کردن سریع انها، میزان مقاومت فشاری بالا، میزان مقاومت چسبندگی بالا و همچنین مقاومت شیمیایی بالای ان اشاره داشت.

انواع گروت و روش های گروت ریزی

انواع گروت

انواع گروت های مورد استفاده در تجهیزات ساختمانی

۱٫     گروت اپوکسی: به این نوع از ملات های اماده ملات های سه جزئی نیز گفته می شود. که بر پایه سه جزء اصلی زرین، اجزا و مواد تشکیل دهنده انها، مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از ملات های اماده دارای مقاومت شیمیایی بالا، چسبندگی قوی، عدم ترک خوردگی در سازه، میزان تحمل و مقاومت بسیار بالای فشاری و خمشی است. اما این نوع هزینه های بسیار بالاتری نسبت به دیگر انواع خود دارد.

از این نوع از گروت ها برای ترمیم کردن بتن ها در محیط هایی که خورنده وجود دارد، پر کردن انکرباکس ها، در ترمیم بتن های کف و نصب تجهیزات صنعتی استفاده می شود.

۲٫     گروت های پایه سیمانی: این نوع از گروتها با عنوان گروتهای سیمانی منبسط شده نیز مورد استفاده قرار می گیرند. میزان مقاومت این ملات ها بسته به شرایط اب و هوایی محیط و همچنین زمان بندی استفاده از ان، متفاوت است. این نوع از گروتها را می توان به صورت پودر های خشک تهیه کرد. و ان ها را با اب ترکیب کرد و مورد استفاده قرار داد.

انواع گروت و روش های گروت ریزی

۳٫     گروت های پلیمری: این نوع از گروت ها از مخلوط سیمان و مایع پلیمری تهیه می شود. و در هنگام گروت ریزی کافی است که این دو مواد با یکدیگر ترکیب شوند. این نوع از گروتها دارای مقاومت کششی و خمشی بسیار بالایی هستند. همچنین از خواص ویژه ای که این ملات ها دارند، می توان به مقاومت سایشی بالا، اب بند کنندگی و همچنین اتصال بسیار قوی ان با مصالح زیر سازی اشاره داشت. از این نوع گروتها به دلیل مقاومت در برابر اب های شور معمولا در نزدیکی دریا ها استفاده می شود.

روش های انجام گروت ریزی

گروت ریزی با توجه به کاربرد گروت ها مشخص می شود. به طور مثال در زمان هایی که، گروت ریزی در زیر صفحه ستون ها انجام می شود. باید در ابتدا سطوح پیلوت ها را سوراخ کرد، تا عملیات هوا گیری به درستی انجام شود.

انواع گروت و روش های گروت ریزی

یکی از روش های گروت ریزی به این صورت است که، با استفاده از نیروهای تراکمی گروت جای گزاری می شود. اما در برخی موارد ممکن است استفاده از این روش گروت ریزی روشی مناسب محسوب نشود. در این صورت از گروت ریزی به روش های سیال استفاده می شود. در این روش از گروت ریزی از محل هایی استفاده می شود، که حفره ها بسته و غیر قابل دسترس هستند. اما در بیرون این حفره ها گروت ریزی به طور کامل قابل اجرایی شدن است.

 

منبع:

عمران برترمنبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن