آبشار ایزی در اسفراینآشنایی با شهر اسفراینجاذبه های گردشگریخراسان شمالیدشت صفي آبادرودخانه ایزیکوه آلاداغ

آبشار ایزی اسفراین برآمده از دل صخره های سنگی


جلوه گری طبیعت، امری جدید نبوده و نیست. ایران به عنوان کشوری چهار فصل و زیبا، دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است. دریاچه ها، آبشارها، جنگل ها و حتی کوهستان های ایران زمین سرشار از زیبایی است.
شهرهای زیادی در کشور وجود دارند که دارای جاذبه های طبیعی منحصر به فردی می باشند. شهر اسفراین یکی از شهرهای زیبای کشور است که آبشاری دیدنی را در دل کوه های خود جای داده است.

آشنایی با شهر اسفراین

آبشار ایزی اسفراین برآمده از دل صخره های سنگی

شهرستان اسفراین در جنوب شرقی استان خراسان شمالی قرار دارد. اغلب ساکنان این شهر را کرمانج زبانان تشکیل می دهند.

در گذشته این شهر را با نام های اسپراین، سپهر آیین و میان آباد می شناختند. محصولات کشاورزی این شهر دارای کیفیت بسیار عالی می باشد. شهرستان اسفراین با شهرهای قوچان، بجنورد و سبزوار همجوار است.

آب و هوای این شهرستان معتدل است. این شهرستان زیبا به رشته کوه های آلاداغ و شاه جهان منتهی می گردد. زیست بوم اسفراین بسیار غنی بوده و حیوانات مختلفی در مراتع و مناطق جنگلی اطراف این شهر زندگی می کنند.

آبشار ایزی در اسفراین

آبشار ایزی اسفراین برآمده از دل صخره های سنگی

آبشار ایزی در پانزده کیلوکتری جنوب شرقی اسفراین در دامنه غربی کوه های شاه جهان و در پنج کیلومتری روستای ایزی واقع شده است.

در این منطقه تعداد زیادی چشمه وجود دارد که از پراکندگی نسبتا خوبی برخوردار است. در این منطقه تنوع بالایی از گونه های زیستی گیاهی و جانوری منطقه مخصوصا پرندگان و حشرات در این منطقه به جذابیت منطقه افزوده است. احداث سد بر رودخانه سرچشمه که از شمال روستا میگذرد چشم اندازی زیبا وزیستگاهی برای گونه های آبزی  خلق کرده است.

رودخانه ایزی سر منشا آبشار است. این رودخانه از لوشی بینی در جهت جنوب شروع شده و پس از عبور از آبشار ایزی مقداری از اراضی کشاورزی ایزی را آبیاری می‌کند.

این روستا از جاده اصلی، هفت کیلومتر فاصله داشته و آبشار آن سه کیلومتر بالاتر از روستای قاسم آباد و از فراز صخره ای سی متری در جریان است.

آبشار ایزی اسفراین برآمده از دل صخره های سنگی

مسیر روستا تا کنار آبشار نیز با موتور سیکلت قابل دسترسی است و با اتومبیل تا سیصد متری آن می توان نزدیک شد. اطراف این آبشار دو پله ای سرسبز و زیبا بوده و از آب آن جهت آبیاری مزارع روستا استفاده می شود.

در کنار این آبشار می توان سرخس دارویی پرسیاوشان را یافت. شهرستان اسفراین از دو بخش کوهستانی و کم ارتفاع به وجود آمده است. بخشی از رشته کوه آلاداغ در شمال و شرق این شهرستان قرار گرفته، و بلندترین نقطه آن قله کوه شاه جهان (۳۰۳۲ متر) است.

دشت اسفراین در پای کوه آلاداغ و دشت صفی آباد در دامنه شمالی جوین گسترده شده است.

آبشار ایزی اسفراین برآمده از دل صخره های سنگی

در ارتفاعات درختان و درختچه هایی مانند پسته، انار، سماق، زبان گنجشک، انجیر، زالزالک و ارغوان وجود دارد و مراتع این ناحیه نیز از گیاهانی که مصرف دارویی دارند، مانند شاه تره، گل زرد، خاکشیر، درمنه، گل گاوزبان، کاسنی، ختمی و شیرین بیان پوشیده شده است. از دیگر نقاط دیدنی اسفراین می توان به برکانلو، نوشیروان و اردغان اشاره کرد.

محل عبور آب آبشار نیز بسیار زیبا و متفاوت است. حجم زیادی از آب رودخانه ایزی برای ریزش از صخره های عظیم، از مسیری باریک عبور می کند. صخره ای بودن تمام مسیر عبور آب باعث عدم نفوذ آب جاری به دل خاک می شود.
اغلب بازدید کنندگان و گردشگران در فصل تابستان برای دیدن این آبشار اقدام می کنند، زیرا آب آبشار در فضای بین صخره ها، محیطی خنک و دلچسب را حاصل می کند.منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن