ایران بهتر

  • تاریخ : ۱۳ام دی ۱۳۹۷

 حیدری ؛ سرپرست ریاست حقوق بشر ولایت دایکندی طی مصاحبه اختصاصی به خبرنگار آوا گفت: متاسفانه در سال ۲۰۱۸ ناامنی های فراوانی در سطح کشور وجود داشته که این ناامنی ها علاوه بر خشکسالی های بی سابقه،  فقر و بیکاری و تحرکات بیشتر گروه های نظامی غیر مسئول  را در  ولایت دایکندی سبب شده است.

وی افزود: تلفات نیروی های  انسانی افزایش خشونت علیه زنان وکودکان،  مبتلا شدن۷۰ هزار نفر به مواد مخدر، ازدواج های زیر سن، بالا رفتن آمار طلاق، مهاجرت و بیماری های روحی روانی از پیامدهای جنگ و نا امنی، فقر و بیکاری و خشکسالی بی سابقه در ولایت دایکندی محسوب میگردد.

حیدری با اشاره به وضعیت نابسامانی حقوق بشری سال ۲۰۱۸ در ولایت دایکندی اظهار داشت:  اگر ۲۹ هزار کودک از حق تعلیم و تربیه محروم است، ۲۰ فیصد دختران در سنن ۱۳ سالگی به ازدواجهای اجباری داده می شود و ۷۰ هزار معتاد و ده ها زن وکودک قربانی خشونت و جنگ های تحمیلی می شود که دلیلش همین فقر و ناامنی و خشکسالی در این ولایت است.

سرپرست ریاست حقوق بشر ولایت دایکندی گفت: عمده ترین دلیل ازدواجهای زیر سن  فقر بوده  که مردم این  ولایت بیش از ۹۰ فیصد شان زیر خط فقرند لذا مجبورند متوسل به دادن دختر ولو زیر سن، بشوند که نتیجه اش یا طلاق است و یا ناسازگاری زن و شوهر و خشونت های خانوادگی.