ایران بهتر

  • تاریخ : ۲ام اسفند ۱۳۹۷

پس از صدور فرمان رئیس جمهوری در مورد برکناری کمشنران کمیسوین‌های انتخاباتی، دادستانی‌کُل کشور کمشنران برکنار شده را بخاطر بررسی اتهامات تقلب و سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی، ممنوع الخروج اعلان کرد.

اکنون پس از یک‌هفته مقام‌ها در دادستانی کُل کشور از آغاز تحقیقات روی کمیشنران خبر داده می‌گویند که به‌زودی قضیه نهایی شده و نتایج آن با رسانه‌ها شریک ساخته می‌شود.

جمشید رسولی سخنگوی دادستانی‌کُل کشور در گفت‌وگو با خبرنگار آوا تصریح کرد که آنان برای بررسی اتهامات سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی رؤسا و اعضای سابق کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی هیئتی را توظیف کرده اند.

آقای رسولی اضافه کرد که هیئت ایجاد شده به ریاست معاون اداره دادستانی‌کُل کشور و شمولیت کارمندان عالی‌رتبه این نهاد، کار خود را آغاز کرده و در حال جمع‌آوری شواهد و مدارک می‌باشد.

به گفته‌ی او؛ این هیئت برای پیش‌برد کار خود یک پلان همه جانبه را آماده ساخته که اولین بخش آن را ممنوع الخروجی کمشنران کمیسیون‌های انتخاباتی تشکیل می‌داد.

او اضافه کرد که اکنون هیئت با جدیت کار خود را به پیش‌می‌برد و به‌زودی از خود کمشنران نیز تحقیقات لازمه را آغاز می‌کند.

رسولی همچنین خاطر نشان کرد که هیئت پیش‌رفت های خوبی داشته است که به‌زودی با شهروندان کشور شریک ساخته می‌شود.

گفتنی است که رئیس جمهور غنی هفته‌پیش ۱۲تن از کمشنران کمیسیون‌های مستقل انتخابات و رسیدگی به شکایات انتخاباتی را پس از توشیح طرح تعدیل قانون انتخابات، با صدور فرمانی برکنار کرد.

پس از برکناری کمشنران، رؤسای دارالانشای هردو کمیسیون از سوی رئیس‌جمهوری الی گزینش کمشنران جدید به‌عنوان سرپرستان کمیسیون‌ها به کار گماشته شدند.

قابل ذکر است که تعدیل قانون‌انتخابات نحوه گزینش کمیشنران جدید را نیز تغییر داده‌است. اکنون کمیشنران از سوی احزاب و نهادهای ناظر معرفی شده و نامزدان ریاست جمهوری در مورد گزینش آنان رای‌گیری می‌کنند.