ایران بهتر

  • تاریخ : ۱۱ام مهر ۱۳۹۷

ناراندا مودی صدراعظم هند و شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان گفته‌اند که برای تأمین صلح در افغانستان به گونۀ مشترک همکاری می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، نارندا مودی صدر اعظم هند در نشست خبری مشترک با شوکت میرضیایف، همتای ازبکستانی اش در دهلی جدید گفت: امنیت افغانستان به صلح و ثبات در منطقه مرتبط است.

میرضیایف که در یک سفر رسمی به هند رفته‌است، افزود:  مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد ما به جنگ جاری در افغانستان توجه جدی و دقیق کرده‌ایم. نظر مشترک ما در مورد این مشکل بزرگ اینست که این چالش از راه نظامی حل نمی‌شود، یگانه راه دستیابی به صلح، دیالوگ سیاسی میان حکومت افغانستان و طرف مخالفش است.

عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجۀ ازبکستان نیز در هفدهم سرطان هنگام دیدار از کابل گفته بود که کشورش حاضر است تا در تأمین صلح در افغانستان نقش مؤثر ایفا کند.

این موضع‌گیری رهبران هند و ازبکستان با استقبال شورای عالی صلح افغانستان همراه شده‌است چنانچه عبدالحکیم مجاهد، یک عضو این شورا همکاری این دو کشور را برای روند صلح افغانستان بسیار مهم خوانده است.

حکیم ادامه داد: به گونۀ مشخص، ازبکستان در روند صلح افغانستان که یک همسایۀ مهم این کشور است نقش بسیار مهم داشته هر چند ازبکستان پیش از این هم پیشنهاد کرده بود که برای گشایش دفتر طالبان جا می‌دهدکه این یک گام نیک است و هر دو طرف باید به این موضوع به دیدۀ مثبت بنگرند.

​در این اواخر شماری از کشورها از جمله روسیه بخاطر جنگ جاری در افغانستان و بخصوص فعالیت داعش”>داعش در این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

حکمت الله اعظمی، عضو انستیتیوت جنگ و صلح افغانستان به این باورست که منافع اقتصادی یکی از دلایلی است که کشورهای منطقه بخصوص ازبکستان و هند را مجبور می‌سازد تا از روند صلح افغانستان پشتیبانی کنند.

وی افزود: صلح در افغانستان نه تنها از لحاظ امنیتی بلکه از لحاظ اقتصادی نیز به نفع هر دو کشور است، ازبکستان و در مجموع آسیای میانه انرژی زیاد تولید می‌کند و این انرژی از طریق افغانستان به آسیای جنوبی از جمله هند و پاکستان صادر شده می‌تواند، این نه تنها به نفع هند و پاکستان است بلکه به نفع تمام آسیای جنوبی است.

صلح افغانستان موضوع مورد بحث نشست هفتم ماه حمل سال گذشته به اشتراک محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در تاشکند پایتخت ازبکستان نیز بوده است.