ایران بهتر

  • تاریخ : ۱۸ام آبان ۱۳۹۷

گروه کاری مشترک جامعه مدنی از میان ۳۹۰ درخواست عضویت در کمیسیون حقوق بشر افغانستان، ٨١  تن به شمول ٣٣ زن و ٤٨ مرد را معرفی کرده که نام سیما سمر، رییس کنونی این کمیسیون و یک عضو دیگر آن در این فهرست دیده میشود.
 
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، طبق ماده هفتم قانون کمیسیون حقوق بشر، این کمیسیون مرکب از ٩ عضو به شمول مرد و زن برای مدت پنج سال از طرف رئیس‌جمهور تعیین می‌شوند و رئیس کمیسیون از میان اعضا و از طرف رئیس‌جمهور تعیین می‌گردد.
 
با پایان مهلت قانونی فعالیت اعضای این کمیسیون، ریاست جمهوری چهار ماه قبل حکمی را در مورد تشخیص و تعیین اعضای جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر توشیح و صادر کرد.
 
بر این اساس، گروه کاری مشترک جامعه مدنی در ٢٢  اسد سال روان، کار روی گزینش افراد واجد شرایط عضویت در کمیسیون حقوق بشر را آغاز و دو روز بعد از آن فورم درخواست و سند اعلان بست‌های کمیشنران را به اعلان سپرد که در مدت ٢٠ روز، ٣٩٠ درخواست اخذ گردیده است.
 
در بیانیه مشترک گروه کاری مشترک جامعه مدنی و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آمده است، اعضای برحال کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز در جمع ٨١ متقاضی برای عضویت در این کمیسیون می‌باشند.
 
در این میان، ليستی که در اختیار آژانس خبری پژواک قرار گرفته، نشان می‌دهد که سیما سمر و قدریه یزدان پرست، رییس و عضو کنونی این کمیسیون، همچنان واجد شرایط عضویت دوباره در این کمیسیون معرفی شده‌اند.
 
این در حالی است که خانم سیما ثمر، از سال ۱۳۸۱ که کمیسیون حقوق بشر افغانستان تشکیل شده، تاکنون و به مدت ۱۶ سال، ریاست این کمیسیون را به عهده داشته است.