ایران بهتر

  • تاریخ : ۲۵ام تیر ۱۳۹۷

تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۰

 

 

راه روشن پیش‌ روی انقلاب اسلامی در نگاه مقام معظم رهبری؛

مردم، حلقه اصلی موفقیت جمهوری‌اسلامی

با همه مشکلات و آسیبها و نقص‌هایی که در جمهوری اسلامی وجود دارد، رهبر معظم انقلاب با اطمینان قلبی از رفع مشکلات صحبت می‌کنند اطمینانی که ناشی از توکل به خدا، نیروی جوان و دستاوردهایی که تا کنون به برکت انقلاب اسلامی به دستآورده این مربوط می‌شود. بر همین ساسا با هم معضلات قابل حل را از منظر رهبری بررسی می کنیم.
“اگر ما درباره‌‌ آسیب‌هاى ممکنِ انقلاب بحث مى‌کنیم، معنایش این نیست که انقلاب، حالا به این آسیب‌ها دچار شده است و بیمار و ناتوان، در آن‌جا افتاده است”.
ایشان در مقاطع مختلف با برشمردن آسیب‌های احتمالی که انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران را تهدید می‌کند, بر لزوم رصد لحظه‌ای نقاط قوت و ضعف و پیش‌بینی راه‌حل‌ها، راهکارها و اقدامات لازم برای جلوگیری و ممانعت از وقوع این آسیب‌های احتمالی تأکید کرده‌اند.
آنچه در ادامه می‌خوانید, بخش‌هایی از بیانات مقام معظم رهبری در طول سال‌های گذشته پیرامون مسئله آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی ایران است:

اهمیت بسیج
آنچه مهم است براى مجموعه‌هاى گوناگون مؤمن – که در همه جاى کشور، در همه‌ى قشرها، بدون هیچگونه اختلافى حضور دارند؛ که اسم آنها اسم بسیج است؛ توصیف آنها به بسیج، یک توصیف حقیقى و واقعى است – این است که مراقبت کنند، آسیب‌شناسى کنند، نگذارند نقشه‌هاى دشمن در آسیب زدن و آفت وارد کردن توفیق پیدا کند؛ این مهم است. در همه‌‌ حرکتهاى موفق، دو کار لازم است: یک کار، پیش‌بینى‌هاى راه براى پیشرفت؛ کار دوم، ملاحظه‌ى نقص‌ها و آفت‌زدائى‌ها و شناخت آسیب‌ها، براى اینکه ضعف‌ها برطرف شود. این هم پیش‌بینى است؛ این هم مثل پیش‌بینى راه پیشرفت، جزو واجبات و فرائض هر حرکت است. بیانات در دیدار جمع کثیرى از بسیجیان کشور۱۳۸۸/۰۹/۰۴

مدیریت مردمی
سى سال از عمر انقلاب می‌گذرد. در این مدت، سى بار تقریباً انتخابات انجام گرفته است. از مدیریت‌هاى اجرائى کشور تا مسئولان تقنینى کشور، تا مدیران شهرى کشور، مشمول این انتخابات شده‌اند.
اصل نظام اسلامى با رأى مردم، قانون اساسى با رأى مردم، مدیریت‌هاى اساسى کشور با رأى مردم تعیین شده‌اند. ظرفیت این نظام، نظامى که برخاسته‌‌ از این حقیقت است، بسیار والا و فراتر از آن چیزى است که دیگران از بیرون صحنه نگاه می‌کنند و تحلیل می‌کنند و درباره‌‌ این نظام سخن می‌گویند.
با قطع نظر از حرف‌هاى مغرضانه، حتّى آنچه که از روى غرض هم ادا نمی‌شود، غالباً ناشى از عدم فهم حقیقت جمهورى اسلامى است. این ظرفیت عظیم در نظام اسلامى وجود داشته است؛ در طول این سى سال که گرایش‌هاى مختلف، سلائق گوناگون سیاسى در درون این ظرفیت عظیم جایگزین شدند، انتقال قدرت با آرامش، با مهربانى، با احترام انجام گرفته است و قدرت اجرائى در طول این سى سال دست به دست شده است.
سلائق مختلفى آمدند؛ بعضى از مدیریت‌ها در بخشى از برهه‌هاى این سى سال زاویه‌هائى با مبانى انقلاب داشتند؛ اما ظرفیت انقلاب توانست اینها را در درون خود قرار بدهد؛ آنها را در کوره‌‌ خود ذوب کند؛ هضم کند و انقلاب بر ظرفیت خود، بر تجربه‌‌ خود بیفزاید و با قدرت بیشتر راه خود را ادامه بدهد.
آن کسانى که می‌خواستند از درونِ این نظام، به نظام جمهورى اسلامى ضربه بزنند، نتوانستند موفق بشوند. انقلاب راه خود را، مسیر مستقیم خود را با قدرت روزافزون تا امروز ادامه داده است و همه‌‌ کسانى که با انگیزه‌هاى مختلف در درون این نظام قرار گرفته‌اند، خواسته یا ناخواسته، به توانائى‌هاى این نظام کمک کردند. به این حقیقت بایستى با دقت نگاه کرد؛ این ظرفیت عظیم، ناشى از همین جمهوریت و اسلامیت است؛ از همین مردم‌سالارى دینى و اسلامى است؛ این است که این ظرفیت عظیم را به وجود آورده است. و راز ماندگارى و مصونیت و آسیب‌ناپذیرى جمهورى اسلامى هم این است و این را جمهورى اسلامى در ذات خود دارد و ان‌شاءاللَّه آن را همواره حفظ خواهد کرد. بیانات در مراسم تنفیذ حکم دهمین دوره ریاست جمهورى۱۳۸۸/۰۵/۱۲

عزت ملی
راه این ملت بزرگ ما که پرورده‌‌ بیانات امام و هدایت‌هاى امام است، براى رسیدن به اوج اعتلاء و پیشرفت عبارت است از اینکه این عزت ملى را در همه‌‌ عرصه‌ها حفظ کند. این ملت می‌تواند به اوج اعتلاء برسد، که وقتى یک ملت قوى شد، اعتلاء مادى و معنوى پیدا کرد، امنیت او هم کامل خواهد شد. یعنى آسیب‌پذیرى او از بین خواهد رفت؛ دشمنان دیگر طمع نمی‌کنند. اگر ملت ما می‌خواهد به امنیت کامل برسد، اگر می‌خواهد دشمنان دیگر جرأت تهدید او را پیدا نکنند، باید همین راه را برود. اگر پیشرفت و عدالت را می‌خواهد، همین راه را باید برود.
خطر بزرگ براى کشور ما جدا شدن از مردم است؛ جدا شدن از ارزش‌هاى اسلامى است؛ جدا شدن از خط مبارک امام است؛ اینها براى کشور ما خطر است. اگر این استخوان‌بندى محکم که انقلاب به وجود آورد، حفظ بشود، خیلى از مشکلات را در گوشه و کنار در طول زمان می‌شود ترمیم کرد. نگذارید این استخوان‌بندى محکم شکسته بشود، که اگر شکسته شد، هیچ زخمى هم دیگر درمان پیدا نخواهد کرد، هیچ گوشه‌‌ خرابى هم دیگر ترمیم نخواهد شد.
استخوان‌بندى مستحکم نظام اسلامى‌اى را که امام آن را به ما یاد داده است، باید حفظ کنیم. من خدا را شکر می‌کنم که در طول این سى سال، ملت ایران و مسئولین کشور توانستند به قدر وسع خودشان این راه را دنبال کنند، تعقیب بکنند، البته کم و زیاد داشته است، افت و خیز بوده است؛ در یک دوره بهتر، در یک دوره کمتر، اما این حرکت به طور مستمر ادامه پیدا کرده است تا امروز، و به توفیق الهى به همت شما مردم، بخصوص به همت شما جوان‌ها، این راه همچنان تا پیروزى نهائى ادامه پیدا خواهد کرد. بیانات در بیستمین سالگرد رحلت
امام خمینی (ره)۱۳۸۸/۰۳/۱۴

مقاومت
على‌رغم همه‌ آنچه که انجام گرفته است در این سه دهه؛ توطئه‌هاى گوناگون، از موذیگرى‌ها و توطئه‌هاى براندازى و کودتا که در سال‌هاى اول، دهه‌ اول انقلاب بود، تا جنگ تحمیلى، تا توطئه‌هاى به اصطلاح نرم از بعد از دهه‌ اول و بعد از پایان جنگ به این طرف تا امروز، ملت ایران و جمهورى اسلامى ثابت کرد که شایسته و لایق باقى ماندن است؛ با قدرت ایستاد. بعد از این هم حوادث گوناگون عالم نخواهد توانست این درخت تناور را تکان بدهد، که آن روزى که یک نهال بود، نتوانستند از جا درش بیاورند، امروز تبدیل شده به یک درخت تناور و ریشه‌دار.
جمهورى اسلامى را نمی‌توانند تکان بدهند. ما باید خودمان مراقب باشیم که از درون پوک نشویم؛ از درون پوسیده نشویم. از دشمن بیرونى، آن وقتى که ما سلامت معنوى خودمان را حفظ کردیم، راهى را که اسلام و جمهورى اسلامى به ما نشان داده، پیش رفتیم و از آن راه منحرف نشدیم، مطلقاً ترسى نداریم؛ به ما آسیبى نمی‌زند؛ نمیتواند آسیب بزند.
سیاست‌هاى استکبار، سیاست‌هاى آمریکا، سیاست‌هاى شبکه‌ صهیونیستى عالم که آماج اولش براى دشمنى، به دلائل روشن، جمهورى اسلامى است، نمی‌توانند جمهورى اسلامى را از پا در بیاورند. نه فقط نمی‌توانند از پا در بیاورند، نمی‌توانند کند کنند. ما می‌توانیم با سرعت حرکت خودمان را پیش ببریم، البته منتظر توطئه‌ دشمن هستیم.
این توطئه‌ها ادامه پیدا خواهد کرد، تا یک مقطعى؛ آن مقطع عبارت است از اقتدار همه‌جانبه‌ کشور که این، کارِ شما دانشجوها، کارِ شما نسل جوان است. آن وقتى که توانستید کشور را به اقتدار علمى و به اقتدار اقتصادى برسانید و آن وقتى که توانستید عزت علمى را براى کشور فراهم کنید، آن روز البته توطئه‌ها کم خواهد شد؛ مأیوس خواهند شد. تا وقتى به آن نقطه نرسیده‌ایم، منتظر توطئه‌ها باید بود و آماده‌ مقابله‌ با این توطئه‌ها باید بود. و ان‌شاءاللَّه هر روزى که بگذرد، شما قوى‌تر خواهید بود، دشمن شما ضعیفتر خواهد شد و آن روزى که پیروزى نهائى نصیب ملت بشود، ان‌شاءاللَّه روز دورى نخواهد بود. دیدار اساتید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت‏۱۳۸۷/۰۹/۲۴

اهمیت پشتوانه انقلاب
اگر با چشمِ انصاف به آنچه که یک حرکت ملى می‌شود، نام آن را گذاشت نگاه کنیم، که این مربوط به اکثریتِ مردم و قشرهاى متحرک و فعال مردم است، خواهیم دید که از اول انقلاب و در این سى سال، این ملتِ زنده در هر زمانى بر طبق آنچه که نیاز کشور بوده است و آنها احساس کرده‌اند، دانسته‌اند که نیاز کشور است، با شوق و رغبت حرکت کردند.
از حق و انصاف نباید گذشت که اینجور است و همیشه همینجور بوده است؛ امیدواریم در آینده هم همینجور باشد. و همین موجب شده است که دشمنان ما از فشار آوردن بر ملت ایران و بر مسئولین کشور نتوانند طرفى ببندند و سودى ببرند. تهدید می‌کنند، حرف می‌زنند، اما نتوانستند از این تهدیدها، از این تبلیغات علیه این ملت سودى ببرند.
ملت بحمداللَّه راه خودش را ادامه داده است. این راه، راه تکامل و راه پیشرفت است. ما ادعا نمی‌کنیم که توانسته‌ایم به هدف‌هاى والاى این انقلاب – که معارف حقیقى اسلام است – برسیم؛ نه، اما در این راه داریم حرکت می‌کنیم؛ داریم پیش می‌رویم. و همان‌طور که عرض کردیم، به توفیق الهى، به‌اذن‌اللَّه تعالى باید دهه‌ چهارم این انقلاب – که در نزدیکى آن هستیم – دهه‌ «عدالت و پیشرفتِ توأمان» باشد؛ یعنى پیشرفت چشمگیر و عدالت محسوس در سطح کشور. برنامه‌ها را باید اینجور تنظیم کرد. و این، ملت و کشور ما را آسیب‌ناپذیر می‌کند. خطبه‌های نماز جمعه تهران۱۳۸۷/۰۶/۳۰
با این حساب می توان اینطور گفت که دشمنان طبیعى است هر کارى که علیه اسلام و نظام اسلامى و جمهورى اسلامى از عهده‌ى آنها برآید، مى‌کنند. در یک صورت، نظام جمهورى اسلامى مى‌تواند خود را به‌طور کامل از خطر و آسیب دشمن مصون نگهدارد و آن، وقتى است که با اقتدار خویش آنها را مأیوس کند و گوش به فرمان ولایت فقیه باشد.

 

Share/Save/Bookmark