ایران بهتر

  • تاریخ : ۱۸ام تیر ۱۳۹۷

 

کد مطلب: ۱۱۵۴۷۱

 

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۳

آرتم آوینوف تحلیلگر ارشد موسسه «تله ترید» روسیه گفت: در صورت بسته شدن تنگه هرمز، قیمت نفت به بشکه ۲۵۰ دلار افزایش خواهد یافت.

 


به گزارش ایران بهتر، کارشناس کارگزاری اقتصادی تله ترید که در روسیه و قبرس ثبت شده و در ۲۰۰ کشور نمایندگی دارد، در مصاحبه با راشا تودی افزود که اگر تنگه هرمز بسته شود، قیمت های نفت به بشکه ای ۲۵۰ دلار افزایش می یابد.

ولادیمیر رویانکوفسکی (Vladimir Rojankovski) تحلیلگر سرمایه گذاری موسسه «گلوبال اف ایکس» (Global FX) نیز به راشا تودی گفت: حداقل ظرفیت حمل و نقل اعلام شده تنگه هرمز روزانه حدود ۱۴ تانکر معادل ۱۷ میلیون بشکه نفت یا حدود نیمی از صادرات نفت خام جهان است که اگر متوقف شود، قانون عرضه و تقاضا قیمت ها را به دو برابر و تا بشکه ای ۱۶۰ دلار می رساند.

این تحلیلگر افزود: اگر این گذرگاه آبی یک یا دو ماه بسته شود، امکان دارد تاجران نفتی نگران شوند و تمامی قراردادهای آتی موجود را خریداری کنند که قیمت ها را به بیش از بشکه ای ۲۵۰ دلار افزایش می دهد.

اما رویانکوفسکی تردید دارد که ایران بخاطر وضعیت منطقه دست به چنین اقدامی بزند.

میخائیل ماشچنکو (Mikhail Mashchenko) تحلیلگر دیگر سرمایه گذاری در مصاحبه با راشاتودی گفت، از آنجا که نفت برنت هیچگاه بیشتر از بشکه ای ۱۵۰ دلار نشده، حتی اگر تنگه هرمز بسته شود قیمت نفت خام به سرعت بالا نخواهد رفت.

این کارشناس افزود که لفاظی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به رغم خواسته اش مبنی بر کاهش بهای نفت، قیمت ها را بالا می برد.

ماشچنکو گفت: اگر ترامپ با شدت تمام تلاش نمی کرد تهران را منزوی کند، سرمایه گذاران بخاطر ترس از کمبود نفت آن را به شکل گسترده خریداری نمی کردند. سرنوشت بازار به اقدامات بعدی تولیدکنندگان بزرگ بستگی دارد. اینکه چه مقدار صادرات آمریکا کاهش پیدا می کند و عربستان و روسیه چه مقدار می توانند تولید خود را افزایش دهند؟

بیشتر تولید نفت صادراتی عربستان، ایران، امارات، کویت و عراق از تنگه هرمز عبور می کند و این گذرگاه همچنین مسیر حمل و نقل تقریبا تمامی گازهای طبیعی مایع (LNG) از قطر بزرگترین صادرکننده جهان است./ایرنا