ایران بهتر

  • تاریخ : ۱۹ام تیر ۱۳۹۷

عطا محمد نور ولی سابق بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی، حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت و عنایت‌الله بابر فرهمند رئیس دفترجنرال دوستم معاون اول ریاست جمهور پس از ظهر امروز یکشنبه( ۱۷سرطان) در یک نشست خبری در شهر  مزارشریف ضمن  خواستار آمدن بدون قید وشرط جنرال دوستم؛ از حکومت خواستند که باید برنامه حذف قومی را کنار بگذارد.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در ابتدا آقای نور ضمن اینکه ارگ را به ایجاد تفرقه قومی متهم نمود،  گفت: “وحدت اقوام افغانستان صدمه دیده است و قوای مسلح افغانستان که فرزندان این ملت هستند، نباید علیه خود ملت افغانستان استفاده شوند.”
وی افزود: “ایجاد تفرقه و حذف قومی برنامه حکومت است و ارگ هرچه زودتر جلو این کار خود را بگیرد.”
رئیس اجرایی حزب جمعیت ضمن بیان اینکه ائتلاف ملی برای نجات حمایت خود را از تمامی مردم ازبیک اعلام می‌کند. خطاب به جامعه جهانی نموده و گفت: شرکای بین المللی ما،  شما هم ثابت کنید که دوست مردم افغانستان هستید، نه حامی یک حلقه خاص!
وی هم چنان ارگ را به تک روی در تصامیم متهم کرد و گفت: هرچند که تنش  میان ارگ و بلخ پایان یافت. ولی باید رئیس جمهور به خواسته‌های مردم، پارلمان و نهادهای مدنی احترام و غرور را کنار بگذارد. زیرا تصامیم تک بعدی عواقب خوب ندارد.
آقای نور، تبعید دوستم معاون اول ریاست جمهوری را طبق قانون اساسی غیر قانونی بیان کرد و گفت: مطابق قانون اساسی ماده ۲۸، تبعید جنرال دوستم به ترکیه  غیرقانونی ا‌ست و هيچ يک از اتباع افغانستان به علت اتهام به جرم، به دولت خارجي سپرده نمي شود.
وی علاوه کرد: اگر جنرال دوستم جرمی مرتکب شده‌ بود، باید در داخل افغانستان محاکمه خاص می‌شد نه به یک کشور دیگر تبعید.
اقای نور ضمن بیان اینکه ائتلاف ملی نجات چند روز بعد در کابل اعلام موجودیت می کند، هدف از تشکیل آنرا آوردن اصلاحات در نظام بیان کرد.
نامبرده هم چنان به دست گیری آقای قیصاری در ولایت فاریاب اشاره نمود و گفت : کماندوها بهترین قوای مسلح ما هستند، اما از این نیرو برای ایجاد و حشت و دهشت استفاده می شود.”
وی علاوه کرد: اگر نظام‌الدین قیصاری جرمی مرتکب شده بود، باید ابتدا به جنرال دوستم گفته‌می شد؛ در دستگیری نظام‌الدین قیصاری حریم خصوصی‌اش نقض شده و فامیل وی مورد بی‌احترامی قرار گرفته‌است .
عطا محمد نور به بدون اشاره به نام کسی گفت:  قاتل مشهور، دایره زنان و چک چگ کنان به کابل آورده میشود، صدها میلیون برایش مصرف داده میشود و از آدرس او ترویست، آدم کش انتحاری آزاد می شود، اما کسانی همانند قیصاری که با طالبان می جنگند، دستگیر می شوند و این برای مردم ما قابل پذیرش نیست.
رئیس اجرایی  جمعیت اسلامی این حزب را واحد و یکپارچه توصیف کرد و گفت:  ما انتخابات پارلمانی را زیر نظر داریم و انتخابات ریاست جمهوری را هم رصد می کنیم.
عطا محمد نور تصریح کرد: انتخابات غیر شفاف و آلوده به تقلب همانند سال ۲۰۱۴ برای ما نه برای ملت قابل قبول نیست.
محمد محقق؛ رهبر حزب وحدت اسلامی نیز در ادامه این کنفراس به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به تبعید جنرال دوستم به ترکیه آن را بر اساس تصمیم یک حلقه خاص در ارگ ریاست جمهوری عنوان کرد.
وی گفت: تبعید  معاون اول تصمیم یک شخصی و مربوط یک حلقه خاص است و این عمل مشروعیت نظام را زیر سوال می برد. “اگر آقای دوستم خواسته نشود ما او  را خواهیم آورد”.
وی به دستگیری نظام الدین قیصاری توسط نیروهای امنیتی اشاره کرد و گفت:هر گونه اقدام علیه نماینده خاص معاون اول ریاست جمهوری باید با هماهنگی جنرال دوستم و فیصله جلسه شورای امنیت ملی صورت می گرفت.
معاون دوم رئیس اجرایی با بیان اینکه تصمیم ها در حکومت خلاف توافق نامه سیاسی اتخاذ می شود، گفت: رئیس اجرائیه از مقرری ها خبر نمیشود  در حالیکه مطابق تفاهم نامه حکومت وحدت ملی عزل و نصب وزرا به پیشنها رئیس اجرائیه صورت بگبرد، در حالیکه رئیس اجرائیه عزل و نصب وزار را از تلویزیون با خبر می شود.
وی گفت که وزرای وابسته به تیم اصلاحات؛ امنیت شغلی ندارند  و وزیری خلاف قانون محاکمه می شود.
محقق خطاب به رئیس جمهور گفت: حکومت این قسم به جایی نمی رسد و امنیت بدون همبستگی به وجود نمی آید.
وی با اشاره به عزل و نصب های صورت گرفته از سوی اشرف غنی گفت:  رئیس جمهور وزیران را کم و مشاورین خود را افزایش می دهد که این بازی حکومت کاملا سوال برانگیز است.
وی هم چنان تاکید کرد که سکوت دیگر در برابر نظام اثر گذار نیست. زیرا اگر دیروز یک قوم مورد تبعیض قرار داشت امروز همه اقوام در تبعیض قرار دارند.
فرهمند؛ رئیس دفتر جنرال دوستم نیز خواست اصلی مردم را جلوگیری از قانون شکنی رئیس جمهور عنوان کرد و و بر بازگشت معاون اول ریاست جمهوری به کشور تاکید نمود.
وی در عین حال، اقدامات علیه نظام الدین قیصاری را غیر قانونی دانست و خواستار آزادی بدون قید و شرط وی شد.
رئیس دفتر جنرال دوستم با بیان اینکه از وضعیت صحی قیصاری اطلاعی ندارند، از عملکرد اردوی ملی و نیروهای کماندو انتقاد کرد و گفت:  در کجای قانون گفته شده که اردوی ملی افغانستان درخدمت یک شخص باشد.
فرهمند با بیان اینکه اتهام و جرم قیصاری هنوز از سوی دولت اعلام نشده است، گفت: نظام الدین قیصاری زورمند علیه طالبان بود.
فرهمند هشدار دارد، اگر بیشتر از این از قوه قهریه و خشونت علیه مردم استفاده شود، انتظار عمل متقابل را داشته باشند، این را دوستان بین المللی هم بشنوند.
رئیس دفتر جنرال دوستم با اشاره به ائتلاف حزب جنبش با تیم حاکم در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، اظهار داشت:  ما برای این رای ندادیم که در چوکات یک نظام دموکراتیک دیکتاتور پروری کنند و حقوق مدنی و فردی شهروندان را زیر پا نمایند.
وی به تظاهرات های چند روز گذشته اشاره کرد و گفت: فکر نکنند که این تظاهرات ها مقطعی برای چند روز نمی باشند، بلکه تا آزادی نظام الدین قیصاری ادامه خواهد یافت.
فرهمند خاطر نشان کرد: ملت  همانطور که اینها را به ارگ بردند، می توانند از ارگ هم بیرون نمایند و این اعتراضات از سالنگ هم می گذرد.
او گفت: اکثر  سربازانی که در خطوط جنگ حضور دارند، اقوام غیر پشتون، بخصوص ازبک و ترکمن هستند، از آنها می خواهیم که بیایند و از ناموس خود دفاع نمایند.
فرهمند بار دیگر تصریح کرد که کماندو مزدور شخصی رئیس جمهور شده است.