ایران بهتر

  • تاریخ : ۷ام تیر ۱۳۹۷

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، ویلز معاون وزیر خارجه امریکا برای آسیای مرکزی و جنوب آسیا گفت: اگر این گفت‌وگوها نیز ناکام شود، واشنگتن برضد آن طالبانی که گفتگوهای صلح را رد می‌کنند، اقدام نظامی می‌کند.

وی افزود: گفتگوهایی را که ما هفته‌ آینده با پاکستان برنامه‌ریزی کرده‌ایم، برای پایان‌دادن به نگرانی‌های است که از آدرس پاکستان متوجه صلح و ثبات افغانستان و منطقه و هم‌چنین پشتیبانی‌ قوی از تلاش‌های صلح در افغانستان است.

الیس ویلز ادامه داد: این سفر متفاوت از سفرهای پیشین او به اسلام‌آباد است.

وی که تجربه‌ی کار در سفارت امریکا در اسلام آباد را نیز دارد، دو هفته پیش در واشنگتن اظهارداشت: امریکا آماده است وارد بحث‌های صلح با طالبان شود، اما نمی‌خواهد این گفت‌وگوها جاگزین گفت‌وگوهای مستقیم صلح دولت افغانستان با طالبان باشد.

سفر معاون وزارت خارجه‌ی امریکا به پاکستان در حالی برنامه‌ریزی شده که قرار است، دور جدید گفتگوهای پاکستان و افغانستان برای صلح، امروز و فردا در اسلام آباد برگزار شود.

رهبر طالبان هفته‌ی پیش پیشنهاد گفتگو با حکومت افغانستان را رد کردند، اما گفت که مخالف گفت‌وگوهای صلح نیستند و می‌خواهند که به گونه مستقیم با مقام‌های امریکایی گفتگو کنند.

 ملیحه لودهی نماینده‌ دایمی پاکستان درشورای امنیت سازمان ملل نیز خاطر نشان ساخت: برقراری امنیت در افغانستان دشوار است اما ناممکن نیست.

لودهی عنوان کرد: هماهنگی زیادی در رهبری طالبان برای پیشبرد مذاکرات سیاسی وجود دارد، بنابراین با استفاده از این فرصت باید برای برقراری امنیت پایدار در افغانستان تلاش شود و مقام‌های افغان و امریکایی هم برای موفقیت این گفت‌وگوها آماده‌‌ بررسی پیشنهادهای طالبان اند.”

از سوی دیگر، سید اغبرالدین، نماینده‌ی دایمی هند در شورای امنیت، پاکستان را متهم می کند که برای تروریست ها لانه‌های امن فراهم کرده و رهبران طالبان را در محافظت خود قرار داده است.

این نماینده هند در نشست شورای امنیت گفت: حمله‌های که پس از آتش‌بس در افغانستان بر سربازان و نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان صورت گرفته، برخاسته از لانه‌های امنی است که پاکستان برای این گروه در خاکش فراهم کرده است.

در پی سالها انتقاد مقام‌های کابل از نقش پاکستان در ناامنی افغانستان، با رویکارآمدن حکومت ترامپ در امریکا، جامعه جهانی نیز اسلام‌آباد را به پشتیبانی از تروریستان و پناه گاه های آنان متهم می کنند اما این ادعا های تنها از سوی پاکستان رد شده است.